Zamknij

Kaczyński o kryzysie koalicji: "Nie powiem, że dotrwa do końca kadencji"

14.10.2020 12:18
Jarosław Kaczyński
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Choć oceniam kryzys jako bardzo poważny, to tak samo oceniam także podpisane między nami porozumienie – powiedział Jarosław Kaczyński, oceniając w wywiadzie dla „Gazety Polskiej Codziennie" sytuację w Zjednoczonej Prawicy. Świeżo zaprzysiężony wicepremier przyznał, że zajmie się „mechanizmem koordynacji działań w obszarach, które dotyczą szeroko rozumianego bezpieczeństwa kraju”.

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu prorządowej „GPC”, którego część ukazała się już we wtorek. Z fragmentu opublikowanego wcześniej dowiedzieliśmy się, że Kaczyński optuje za wetem Polski ws. budżetu UE i koronafunduszu, z uwagi na spór światopoglądowy i ingerencję Brukseli w sprawy naszego państwa.

W pozostałej części opublikowanego dziś wywiadu szef PiS, który stoi na czele Komitetu ds. Bezpieczeństwa i Obronności, przyznał że priorytetem państwa jest teraz zwalczenie epidemii Covid-19.

Kaczyński o rekonstrukcji rządu. "Nie powiem że Zjednoczona Prawica dotrwa do końca kadencji"

Więcej miejsca poświęcił jednak niedawnej rekonstrukcji rządu i trudnych rozmowach z koalicjantami, które omal nie skończyły się zerwaniem większości w Sejmie.

Zobacz także

- Wszelkie racjonalne przesłanki przemawiają za tym, byśmy przynajmniej najbliższe trzy lata, do wyborów parlamentarnych, ze sobą przetrwali. Ale w polityce jest też zawsze obecny element irracjonalny, związany z jakimiś osobistymi nastawieniem, ambicjami, konkurencją, która przekracza miarę. Nie powiem dziś, że Zjednoczona Prawica na 100 proc. dotrwa do końca kadencji, bo w polityce nic nie jest na 100 proc. Ale jestem dobrej myśli, naprawdę dobrej – powiedział wicepremier.

Wszystko wskazuje, że miał w tym miejscu na myśli szefa Solidarnej Polski, Zbigniewa Ziobrę. Żmudne negocjacje ws. rekonstrukcji z Ziobrą toczyły się po nocach.

Wicepremier od bezpieczeństwa kraju

W wywiadzie dla „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie” Kaczyński wyjaśnił, czym będzie zajmował się jako urzędnik.

Na pewno uruchomię mechanizm koordynacji działań w obszarach, które dotyczą szeroko rozumianego bezpieczeństwa kraju. To oczywiście zadanie nie na tydzień czy dwa. Ten proces potrwa znacznie dużej. Teraz natomiast sprawą priorytetową jest epidemia i na tym przede wszystkim koncentrujemy swoją uwagę

Jarosław Kaczyński

Kaczyński o wecie Ardanowskiego ws. Piątki dla zwierząt: Zachowanie irracjonalne

Zapytany o ostatnią aktywność byłego ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Kaczyński odpowiedział: „Pan Ardanowski deklaruje powstrzymanie się od działań rozbijających jedność prawicy – mam nadzieję, że będzie się ich trzymał. Patrząc na wystąpienia byłego ministra rolnictwa, mogę tylko powiedzieć, iż oceniam je właśnie w kategoriach zachowań raczej irracjonalnych, ale też mam nadzieję, że to tylko przejściowy nastrój. Rzeczywiście nałożyły się dwie sprawy – dymisja i tzw. piątka dla zwierząt.

Zobacz także

Dodał, że wiele lat temu Ardanowski głosował przeciwko zakazowi uboju rytualnego.

Zapowiedział, że PiS nie zmienia zdania ws. wyłączenia zakazu uboju rytualnego drobiu. - To był ten element, który gospodarczo mógł budzić najwięcej wątpliwości. Chcę bardzo jasno podkreślić – nie mamy zamiaru nikogo krzywdzić, zachowywać się nie fair wobec jakichś grup rolników, ale też nie ustąpimy z działań mających na celu wzmocnienie troski o dobrostan zwierząt, humanitarne ich traktowanie – powiedział wicepremier.

RadioZET.pl/PAP