Zamknij

Kryzys w koalicji. Rzeczniczka PiS: Piłka wciąż po stronie partii Ziobry

23.09.2020 19:00
Ryszard Terlecki Mateusz Morawiecki
fot. Jakub Kaminski /East News

Wciąż nie wiadomo czy Zbigniew Ziobro pozostanie w rządzie czy z niego odejdzie. W poniedziałek odbyła się rozmowa "ostatniej szansy" między ministrem sprawiedliwości a Jarosławem Kaczyńskim. Prezes PiS postawił Ziobrze kilka warunków, które ten musi spełnić, aby pozostać w koalicji rządowej. Jeszcze w środę trwały narady kierownictwa PiS w centrali partii przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. - Piłka wciąż jest po stronie Solidarnej Polski - przekazała po spotkaniu rzecznika partii, Anita Czerwińska. 

Kryzys w Zjednoczonej Prawicy. Rozmowy dotyczące rekonstrukcji rządu zostały zawieszone, po tym, jak w nocy z czwartku na piątek Solidarna Polska opowiedziała się przeciw noweli ustawy o ochronie zwierząt, autorstwa PiS. Jeszcze przed głosowaniem szef klubu PiS Ryszard Terlecki powiedział, że w wyniku różnicy zdań rozmowy o rekonstrukcji zostają zawieszone.

Kryzys w rządzie. Zbigniew Ziobro do dymisji?

Ostatecznie wszyscy posłowie Solidarnej Polski zagłosowali przeciw ustawie. Później politycy PiS wielokrotnie podkreślali, że koalicja Zjednoczonej Prawicy (PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia) już nie istnieje.

W poniedziałek odbyło się spotkanie kierownictwa PiS, w którym brali udział najważniejsi politycy tej partii, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki. Po spotkaniu rzeczniczka PiS Anita Czerwińska poinformowała na Twitterze, że podjęto decyzje o "zdecydowanych rozstrzygnięciach". Dodała, że o szczegółach PiS poinformuje "w stosownym czasie". Poniedziałkowe spotkanie dotyczyło przyszłości Zjednoczonej Prawicy i dalszej obecności w rządzie polityków Porozumienia i Solidarnej Polski.

Kaczyński stawia Ziobrze trzy warunki

Jarosław Kaczyński w poniedziałek spotkał się z liderem SP, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą. Na tym spotkaniu prezes PiS przedstawił warunki dalszego trwania koalicji liderowi Solidarnej Polski. Jak informuje Onet, Solidarna Polska miałaby poprzeć "Piątkę dla zwierząt", gdy ta wróci do Sejmu. W PiS liczą też na poparcie kontrowersyjnego zapisu o bezkarności urzędników w ustawie dot. Covid-19. Jednakże zapis miałby być inaczej sformułowany, by „obie strony wyszły z twarzą”.

Trzecim warunkiem trwania partii Ziobry przy PiS jest powstrzymanie się od ideologicznej ofensywy wymierzonej w mniejszości LGBT. We wtorek natomiast w siedzibie PiS doszło do spotkania Kaczyńskiego z szefem Porozumienia Jarosławem Gowinem. W spotkaniu brał udział również premier Mateusz Morawiecki.

RadioZET.pl/PAP/Onet.pl