Zamknij

Jarosław Kaczyński wydał oświadczenie, klub PiS z nowym posłem. "Mamy większość"

07.07.2021 14:21
Jarosław Kaczyński
fot. Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Jarosław Kaczyński ogłosił w środę na konferencji prasowej, że do klubu PiS wraca poseł Arkadiusz Czartoryski. - W ten sposób mamy większość w Sejmie - podkreślił prezes PiS.

Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w środę po południu wydał oświadczenie. Prezes PiS ogłosił powrót posła Arkadiusza Czartoryskiego w szeregi klubu PiS. 
- Niedawno spotkaliśmy się i mogłem powiadomić, że nasz klub odzyskał połowę Sejmu. Dzisiaj z wielką radością mogę powiadomić, że to jest już większość, mamy już 231 posłów. Pan poseł Czartoryski wraca do naszego klubu - poinformował w środę Kaczyński.

Prezes PiS przekazał, że według jego rozeznania wszystko, co czyniono w sprawie Czartoryskiego, było "bezpodstawne, zakończyło się stwierdzeniem braku jakichś czynów, które by mogły uchodzić za nie tylko karygodne, ale także i naganne moralnie".

Arkadiusz Czartoryski wraca do klubu PiS. Kaczyński: chciałem przeprosić publicznie pana posła

- Chociaż tutaj nie było żadnych moich decyzji w tej sprawie, to chciałem, jako szef partii, a także jako wicepremier ds. bezpieczeństwa powiedzieć o tym i nawet przeprosić publicznie pana posła, bo rzeczywiście sprawy długo się ciągnęły, poszły zbyt daleko. Ale są jednocześnie dowodem na to, że u nas nie ma tej zasady, która jest u naszych przeciwników, że jeżeli ktoś jest od nas, to w ogóle nie ma żadnego problemu, każdy jest niewinny. Ale tutaj po prostu przesadzono, i to mocno - ocenił prezes PiS.

Poseł Arkadiusz Czartoryski uzasadniał decyzję o odejściu z klubu PiS m.in. sprawą elektrowni w Ostrołęce, a także zaniedbaniami w sprawie pomocy przedsiębiorcom dotkniętym przez pandemię Covid-19. Oświadczył w środę, że "nikt nie jest samotną wyspą, również ja, i nie może abstrahować od tego, co dzieje się w ostatnich dniach", nawiązując do powrotu Donalda Tuska do krajowej polityki. - Pamiętam rządy Platformy Obywatelskiej, rządy Donalda Tuska, one absolutnie odcinały małe i średnie regiony od możliwości rozwojowych - mówił.

Lider Partii Republikańskiej Adam Bielan poinformował, że Czartoryski wstąpił do tej partii. - Cieszę się, że pan poseł Czartoryski nie chciał przejść na drugą stronę, nie chciał brać udziału w próbach restauracji ancien régime’u, czyli powrotu do tego, co było przed rokiem 2015. Cieszę się, że postanowił wrócić do Zjednoczonej Prawicy. Chciałbym też powitać posła w szeregach Republikanów – mówił Bielan.

W piątek posłowie Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska i Arkadiusz Czartoryski ogłosili, że opuszczają klub PiS i powołują w Sejmie koło Wybór Polska. Po ich odejściu klub PiS liczył 229 osób, więc formalnie klub ten utracił większość w Sejmie. Klub parlamentarny PiS ponownie posiadał z kolei 230 posłów po powrocie Lecha Kołakowskiego, który zasilił szeregi Partii Adama Bielana. - Klub PiS ma 230 posłów. Sądzę, ze niedługo będzie miał więcej - podkreślił w czwartek prezes PiS. Dodał, że "bardzo się cieszy" po dołączeniu Kołakowskiego do klubu PiS.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP

C