Zamknij

Awantura podczas uroczystości w Jedwabnem. Interweniował Adam Bodnar

11.07.2021 15:54
Incydent w Jedwabnem
fot. Twitter: Mateusz Mielczarek

W Jedwabnem odbyły się w niedzielę uroczystości upamiętniające 80. rocznicę mordu Żydów w tej miejscowości, którego - według ustaleń IPN - dokonali Polacy z inspiracji Niemców. Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości doszło do incydentu związanego z niewpuszczeniem ok. 70 osób. Interweniował RPO Adam Bodnar.

Jedwabne. Przy pomniku upamiętniającym ofiary tamtych wydarzeń odmawiane były modlitwy za zmarłych, odczytywane zostały treny, imiona i nazwiska jedwabieńskich Żydów. Złożono wieńce. Poinformowano na wstępie, że nie będzie żadnych oficjalnych przemówień.

Przed rozpoczęciem uroczystości w Jedwabnem doszło do incydentu. Jak informuje reporter Onetu, grupa około 70 osób nie została wpuszczona na miejsce uroczystości. Policja zaczęła legitymować przybyłych na miejsce. Zatrzymywano nawet ludzi, którzy przyszli z wieńcami.

Jedwabne. Incydent podczas uroczystości. Interweniował RPO Adam Bodnar

- 200 km przejechaliśmy, a wy nas tak potraktowaliście? - krzyczano. Na miejscu interweniował Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. - To jest prewencja policyjna. Nie wiem, czemu nas nie wpuszczają – stwierdziła osoba z Gminy Żydowskiej.

Ostatecznie policja zdecydowała się wpuścić blokowane osoby na uroczystości po interwencji głównego rabina Polski Michaela Schudricha.

W uroczystościach wzięli udział m.in., doradca prezydenta RP ds. polityki zagranicznej Paweł Czerwiński, reprezentant Rady Ministrów sekretarz ds. polityki europejskiej, Polonii oraz dyplomacji publicznej i kulturalnej w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk, szef Kancelarii Senatu RP Adam Niemczewski, pełnomocnik MSZ ds. kontaktów z diasporą żydowską Jarosław Nowak, wysłannik departamentu USA ds. holocaustu, przedstawiciele ambasad Izraela, Niemiec, były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.

"Jesteśmy tutaj, aby modlić się razem, żałować razem" - powiedział krótko rabin Schudrich.

RadioZET.pl/ PAP/ Onet/ Twitter