Zamknij

Kto nowym ministrem finansów? Nieoficjalnie: Jerzy Kwieciński kandydatem

12.09.2019 11:57
Jerzy Kwieciński ma zostać nowym ministrem finansów
fot. Grzegorz Banaszak/Reporter

Jest już kandydat na nowego ministra finansów - pisze Wirtualna Polska. Według ustaleń portalu, schedę po Marianie Banasiu ma przejąć Jerzy Kwieciński, kierujący obecnie resortem inwestycji i rozwoju. 

Wirtualna Polska podała nieoficjalne informacje dotyczące przewidywanej w najbliższym czasie roszady personalnej w rządzie. Chodzi o Ministerstwo Finansów, które może już niedługo zyskać czwartego szefa na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy. 

Jerzy Kwieciński nowym ministrem finansów?

Przypomnijmy: do czerwca resortem kierowała Teresa Czerwińska. Następnie schedę po niej przejął Marian Banaś, wcześniej piastujący urząd szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Ten z kolei wytrwał na stanowisku niespełna trzy miesiące, gdyż pod koniec sierpnia, głosami większości sejmowej, wybrano go na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Obecnie MF tymczasowo przeszło pod kuratelę premiera Mateusza Morawieckiego.

Zobacz także

Ten stan rzeczy nie ma jednak trwać zbyt długo. Według nieoficjalnych ustaleń Wirtualnej Polski, nowym ministrem finansów ma zostać Jerzy Kwieciński. Pomimo dotychczasowych spekulacji, że Banasia zastąpić mógłby któryś z jego zastępców, to właśnie akcje obecnego szefa resortu inwestycji i rozwoju stoją najwyżej. Na jego korzyść mają działać duże doświadczenie, opinia sprawnego fachowca oraz pozytywne recenzje jego trwającej od stycznia 2018 roku pracy w MIiR.

Sprawny fachowiec, duże doświadczenie

- Powierzenie mu funkcji Ministra Finansów na miesiąc przed wyborami pokazuje z jednej strony, że Morawiecki chce w tym kluczowym resorcie mieć sprawdzonego fachowca, który w odróżnieniu od Teresy Czerwińskiej sprawniej porusza się w świecie polityki, a z drugiej strony może zwiastować przebudowę centrum gospodarczego po ewentualnym zwycięstwie wyborczym w połowie października - przyznaje w rozmowie z WP osoba z kręgów rządowych.

Zobacz także

Nie wiadomo na razie, kiedy kandydatura Kwiecińskiego miałaby zostać ogłoszona. Decyzja Mateusza Morawieckiego została już jednak przekazana Andrzejowi Dudzie (powoływanie nowych ministrów należy do prerogatyw prezydenta). Nie ma również informacji, kto w wyniku tej zmiany zostałby nowym ministrem inwestycji i rozwoju. 

RadioZET.pl/wp.pl