Zamknij

TVP grzmi po wypowiedzi Stuhra o wyborcach PiS. Co aktor powiedział naprawdę?

01.10.2019 17:24
Jerzy Stuhr
fot. Tadeusz Wypych/REPORTER

Jerzy Stuhr swoją wypowiedzią w programie Tomasza Lisa w Onecie o chłopach folwarcznych wywołał prawdziwą burzę. Część internautów poczuła się urażona słowami aktora, a prawicowi publicyści nie szczędzą mu słów krytyki. „Co za pogarda!” – piszą. Ale czy wypowiedź Stuhra nie brzmiała w rzeczywistości nieco inaczej, niż przedstawiają ją niektóre z mediów?

Jerzy Stuhr był w poniedziałek gościem programu "Tomasz Lis". Niedługo potem w sieci zawrzało, a na aktora wylała się fala hejtu. Zdaniem licznych internautów, polityków i prawicowych publicystów, Stuhr obraził wyborców PiS. „Aktor w rozmowie z Tomaszem Lisem powiedział, że wyborcy PiS »mszczą się za wielowiekowe ciemiężenie« i uważa ich za »potomków chłopów folwarcznych«” – czytamy na portalu tvp.info. „Co za pogarda! Jerzy Stuhr: Wyborcy PiS mszczą się za wielowiekowe ciemiężenie. To potomkowie chłopów folwarcznych” – pisze z kolei portal wPolityce.pl.

- W takich chwilach krew chłopskich przodków burzy mi się w tętnicach, żądając, by prześwięcić takiego „jaśnie pana” cepem – skomentował na Twitterze publicysta „Do Rzeczy” Rafał Ziemkiewicz.

Jerzy Stuhr u Tomasza Lisa. Co powiedział o wyborcach PiS?

Co tak naprawdę powiedział Stuhr w rozmowie z dziennikarzem? Jednym z poruszonych w programie tematów była pogarda, którą – jak wskazywał Lis - PiS wykorzystuje jako polityczny oręż. Dziennikarz pytał, dlaczego pomimo tej pogardy tak wielu Polaków głosuje na partię Jarosława Kaczyńskiego.

- Ja mam teorię, że to jest zemsta za wielowiekowe ciemiężenie – stwierdził aktor. 

- Ale wtedy ustawilibyśmy zwolenników PiS-u na pozycjach potomków chłopów folwarcznych... – zauważył wówczas Lis, na co Stuhr przytaknął. Redaktor naczelny „Newsweeka” zwrócił więc uwagę, że w rzeczywistości wszyscy Polacy mają chłopskie pochodzenie. - Z całym szacunkiem, ale mam wrażenie, że my wszyscy z chłopów jesteśmy. Takie jest społeczeństwo. To nie jest tak, że tam są potomkowie chłopów, a gdzie indziej potomkowie szlachty- zaznaczył, a Stuhr przyznał mu rację i doprecyzował, że w ogóle nie chodzi mu o chłopów.

To nie chodzi o to, że z chłopów (pochodzą - red.). Wśród chłopów też jedni są żądni odwetu, a drudzy nie. To jest kwestia odruchów, wychowania, kompleksu może najbardziej. Znam ludzi bardzo inteligentnych, wykształconych, którzy mają kompleks odwetu

powiedział Stuhr

Całą rozmowę z Jerzym Stuhrem Tomasz Lis udostępnił w serwisie YouTube.

ZOBACZ TEŻ:  Jerzy Stuhr dołączył do grupy Pozywam smog. Co to za akcja?

RadioZET.pl/Onet/Newsweek