Zamknij

Jerzy Urban nie żyje. Dziennikarz i były rzecznik rządu PRL miał 89 lat

03.10.2022 11:33

Jerzy Urban nie żyje. Informację o śmierci dziennikarza i byłego rzecznika rządu PRL przekazał Tygodnik "NIE".

Jerzy Urban nie żyje
fot. Michal Wozniak /East News

Jerzy Urban nie żyje. Informację o jego śmierci przekazał w mediach społecznościowych Tygodnik "NIE", którego Urban był redaktorem naczelnym i właścicielem. W rozmowie z "GW" informację tę potwierdziła także Małgorzata Daniszewska - żona Jerzego Urbana. Dziennikarz miał 89 lat.

Jerzy Urban był w latach 1981-1989 rzecznikiem prasowym rządu PRL i głównym autorem ówczesnej propagandy państwowej i cenzury. W 1990 roku założył satyryczny i antyklerykalny tygodnik "NIE", którego był redaktorem naczelnym.

Jerzy Urban nie żyje. Dziennikarz miał 89 lat

Pochodził z inteligenckiej, zasymilowanej rodziny żydowskiej, związanej ze środowiskiem robotniczym Łodzi. Urodził się jako syn Jana Urbacha, dziennikarza, członka PPS, współwłaściciela dziennika "Głos Poranny" oraz Marii z domu Brodacz.

Karierę dziennikarską rozpoczął w 1951 w czasopiśmie "Nowa Wieś". W lipcu 1955 został dziennikarzem tygodnika "Po prostu". Od stycznia 1956 był w nim kierownikiem działu politycznego. Po likwidacji tygodnika sam Urban dostał oficjalny zakaz publikowania pod swoim nazwiskiem. Od 1961 pracował w "Polityce", gdzie kontynuował swój cykl felietonów, tym razem już pod pseudonimami.

Jako rzecznik rządu PRL ustanowił tradycję cotygodniowych, trwających około godziny konferencji prasowych, na które przybywali zagraniczni i krajowi dziennikarze, i które były niemal w całości retransmitowane wieczorem w Telewizji Polskiej. Konferencje te były jednym z głównych narzędzi propagandowych rządu Wojciecha Jaruzelskiego i jego następców.

W latach 1990–1999 był członkiem Socjaldemokracji Rzeczypospolitej Polskiej. Od 1999 do 2004 należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

RadioZET.pl