Zamknij

Jest decyzja PO ws. startu w wyborach. Schetyna podał szczegóły

18.07.2019 10:51
PO
fot. PAP

– Do wyborów parlamentarnych idziemy jako Koalicja Obywatelska – nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę; chcemy koalicji demokratów i patriotów – poinformował w czwartek lider PO Grzegorz Schetyna.

W Warszawie po godz. 8 zebrał się Zarząd Krajowy PO, który ustalił, w jakiej formule Platforma wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Jak poinformował Schetyna na konferencji prasowej, PO do wyborów parlamentarnych idzie jako Koalicja Obywatelska (PO-N-IP), bez SLD (z którym Platforma się nie dogadała) i PSL (które zrezygnowało samo i będzie tworzyć tzw. Koalicję Polską). 

Koalicja Obywatelska i samorządowcy

– Nie jako koalicja partii politycznych, ale jako koalicja tych wszystkich, którzy podzielają nasz światopogląd i pomysł na Polskę, którzy chcą bronić razem z nami demokracji, praworządności i pozycji Polski w Unii Europejskiej – podkreślił lider PO, dodając: „Decyzja PSL kończy historię Koalicji Europejskiej; tylko nowa formuła koalicji ma szansę stanąć przeciwko PiS; dziś Koalicję Obywatelską tworzoną przez PO, Nowoczesną i Inicjatywę Polska rozszerzamy o społeczników, ekspertów, samorządowców. [...] Chcemy koalicji demokratów i patriotów”. 

Jak wskazał, „20 proc. miejsc na listach otworzymy, zostawimy, przeznaczymy ludziom z opozycji obywatelskiej, z organizacji pozarządowych”. „Tych wszystkich, którzy dotychczas nie uczestniczyli wprost w polityce parlamentarnej. Zrobimy dla nich sporo miejsca, będziemy z nimi pisali nasz program, będziemy chcieli budować tę kampanię wspólnie” – powiedział. 

– Będziemy tworzyć wspólne listy do Senatu, ale także trzy miejsca – piąte, dziesiąte i ostatnie, przeznaczymy na wskazania samorządowców, wszystkich samorządowców. Tych, którzy chcą bronić idei samorządności, jego niezależności instytucjonalnej przed polityką centralizacyjną obecnej władzy – powiedział Schetyna. Dodał, że rozmowy z nimi prowadzone są od wielu miesięcy.

Kiedy PO ogłosi listy do Sejmu i Senatu?

Jak poinformował, Koalicja Obywatelska przedstawi listy kandydatów na wybory parlamentarne w przyszły piątek (26 lipca).
Lider PO podkreślił jednocześnie, że podstawą programową Koalicji będzie zaprezentowany przez niego tzw. sześciopak, czyli pakiet kilkunastu propozycji ujętych w sześciu hasłach: „zdrowe powietrze — Polska bez smogu”, „jeden gospodarz regionu” (chodzi o likwidację urzędu wojewody i przekazanie jego uprawnień marszałkowi województwa), „Polska seniora — troska i aktywność”, „edukacja przyszłości — szkoła bez chaosu”, „darmowy bilet dla ucznia” oraz „orliki, schetynówki i drogi rowerowe”.

Zobacz także

– To jest podstawa programowa i wokół tego będziemy budować tę Koalicję. On jest pojemny – będziemy go jeszcze uszczegóławiać – podkreślił Schetyna.

RadioZET.pl/PAP/Twitter