Zamknij

Jest projekt ustawy naprawczej ws. sądownictwa. "Kończy z republiką bezprawia"

27.01.2022 13:14

Ta ustawa skończy z chaosem w sądach - mówią politycy partii opozycyjnych i przedstawiciele organizacji społecznych o przygotowanym projekcie ustawy naprawczej w obszarze systemu sądownictwa. Powstał on w ramach Porozumienia dla Praworządności i ma zostać złożony do laski marszałkowskiej jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Konferencja prasowa Porozumienia dla Praworządności i przedstawicieli partii opozycyjnych
fot. PAP/Radek Pietruszka

- Ustawa przewiduje likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, a także nowej Krajowej Rady Sądownictwa wybranej przez polityków i powołanie KRS na nowo, zgodnie z konstytucją - przekazał Michał Wawrykiewicz z inicjatywy “Wolne Sądy”.  

Wszyscy sędziowie, którzy zostali wybrani przez obecną Krajową Radę Sądownictwa, zostaliby usunięci z systemu. Zastąpiliby ich sędziowie wyłonieni w konkursach.

Projekt ustawy naprawczej ws. sądownictwa

Jak przekonują autorzy ustawy - przedstawione propozycje są realizacją wyroków europejskich trybunałów i pozwolą na odblokowanie dla Polski środków z Krajowego Planu Odbudowy. Wawrykiewicz podkreślił, że projekt ma spowodować, że państwo polskie nie będzie musiało płacić kar, związanych z orzeczeniami TSUE. - Generalnie chodzi o przywrócenie standardów demokratycznego państwa w sądownictwie - dodał. 

- Wymiar sprawiedliwości w Polsce potrzebuje naprawy, ale nie ręcznego sterowania. Ten projekt dzisiaj jest pierwszym krokiem do tego, aby sprawiedliwość była z Polkami i Polakami - mówiła Anna Górska z Partii Razem. 

- Z powodzeniem możemy tę ustawę nazwać ustawą odblokowującą środki unijne, ustawą wykonującą orzeczenia TSUE - oceniła Kamila Gasiuk-Pihowicz z KO. - Apelujemy o jej jak najszybsze procedowanie - dodała.

Porozumienie dla Praworządności

Posłanka KO podkreślała, że "dla zapewnienia bezkarności Zjednoczonej Prawicy poświęca się dziesiątki miliardów euro, których potrzebują Polki i Polacy". - Projekt, o którym mówimy, kończy z republiką bezprawia i przywraca nazwę Rzeczpospolita Polska - podkreśliła. Projekt firmowany jest przez parlamentarne ugrupowania opozycje, wchodzące w skład klubów KO i Lewicy, a także organizacje społeczne, takie jak m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Wolne Sądy, Obywatele RP, KOD, Ogólnopolski Strajk Kobiet. 

W grudniu 10 partii opozycyjnych i kilka organizacji obywatelskich podpisało Porozumienie dla Praworządności. Celem było przygotowanie wspólnego projektu ustawy, który ma przywrócić praworządność w Polsce. Pod oświadczeniem podpisały się partie opozycyjne, w tym: Lewica Razem, Nowa Lewica, Nowoczesna, Partia Zieloni, Platforma Obywatelska, Polska 2050, PSL, Unia Europejskich Demokratów, Polska Partia Socjalistyczna, Inicjatywa Polska. Porozumienie poparła też Akcja Demokracja, KOD, Obywatele RP, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Kongres Świeckości, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris, Wolne Sądy, Archiwum Osiatyńskiego.

loader

RadioZET.pl/Rafał Miżejewski/PAP - Piotr Śmiłowicz/oprac. AK