Zamknij

Jest wniosek o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją

30.07.2020 12:00
Mateusz Morawiecki
fot. PAP

Mateusz Morawiecki powiedział dziś, że skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadania zgodności konwencji stambulskiej z polską konstytucją. - Sprawy tak wielkiej wagi należy rozpatrywać w ramach przejrzystej i prawomocnej procedury - przekonywał premier.

Polska wycofa się z konwencji stambulskiej? Ministerstwo Sprawiedliwości skierowało w poniedziałek do resortu rodziny wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Zbigniew Ziobro uzasadniał, że w konwencji znajdują się zapisy "o charakterze ideologicznym", z którymi jego resort się nie zgadza. Zdaniem ministra w dokumencie nie ma żadnych rozwiązań w zakresie ochrony kobiet przed przemocą, których Polska by nie spełniała, a w niektórych obszarach polskie standardy są wyższe niż te przewidziane przez konwencję.

Pytany przez dziennikarzy w Sejmie o wypowiedzenie konwencji stambulskiej szef klubu PiS Ryszard Terlecki odpowiedział w środę, że "rząd się nad tym zastanawia". "Są głosy za tym, żeby ją wypowiedzieć" - dodał.

Konwencja stambulska. Co to jest? Czego dotyczy ten dokument?

Zobacz także

Konwencja Rady Europy z 2011 r. o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. konwencja stambulska) ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji; oparta jest na idei, że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, a walka ze stereotypami i dyskryminacją sprawiają, że przeciwdziałanie przemocy jest skuteczniejsze. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.

RadioZET.pl/ PAP