PiS odcina się od Mariana Banasia? "Pracuje na swój wizerunek, nie jest w PiS"

17.10.2019 17:39
Joachim Brudziński
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

W PiS co niektórzy odżegnują się od Mariana Banasia. Zdaniem europosła Joachima Brudzińskiego szef NIK zachowa się „jak trzeba". Dał do zrozumienia, że zamieszanie wokół niego nie jest sprawą obciążającą PiS. „Pan prezes nie jest członkiem PiS. Pracuje na swój wizerunek" – powiedział Brudziński.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Afera Banasia zatacza coraz szersze kręgi. Szef NIK wrócił z bezpłatnego urlopu, na jaki udał się przed wyborami, tuż po emisji Superwizjera TVN. Reportaż wykazał powiązania Banasia z półświatkiem przestępczym. CBA podjęło się analizy jego oświadczeń majątkowych.

W PiS wyczuwa się zmęczenie tematem poszlakowanej opinii o Banasiu. Szef NIK jest jednak nieodwoływalny. Jak podały dziś ogólnopolskie media, partia rządząca wymusza na nim natychmiastową dymisję. Sam zainteresowany ani myśli jednak o rezygnacji.

Zobacz także

Wierzę, że prezes NIK Marian Banaś w sytuacji, w której okazałoby się, że są poważne zastrzeżenia i zarzuty wobec niego, zachowa się tak, jak trzeba

Joachim Brudziński, europoseł PiS

CBA zakończyło trwającą pół roku kontrolę majątkowych Banasia. Są zastrzeżenia, ale Biuro nie ujawnia ich treści. Szef NIK ma siedem dni na ustosunkowanie się do ustaleń.  

Zobacz także

Pytany o to, czy Banaś nie jest wizerunkowym obciążeniem dla PiS, europoseł Brudziński odparł:

Tu już nie chodzi o kwestie obciążenia wizerunkowego. Prezes NIK pracuje już na swój wizerunek. Pan prezes nie jest członkiem PiS. Reprezentuje jedną z najważniejszych instytucji w państwie; jeden z filarów i fundamentów demokratycznego państwa prawa. Ja nie znam tej oceny, raportu CBA

J. Brudziński

Marian Banaś miał wydać dziś oświadczenie w sprawie doniesień mediów. Wciąż na nie czekamy. Do sprawy wrócimy.

RadioZET.pl/TVN24