Zamknij

Nie żyje Józef Gruszka. Wieloletni poseł PSL odszedł w wieku 73 lat

07.06.2020 11:36
Nie żyje Józef Gruszka. Wieloletni poseł PSL odszedł w wieku 73 lat
fot. Krzysztof Grabowski/Facebook

Józef Gruszka nie żyje – wieloletni poseł na Sejm z ramienia PSL odszedł w wieku 73 lat. Tragiczną wiadomość przekazał wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

Józef Gruszka nie żyje. Wieloletni poseł na Sejm RP z ramienia PSL i pierwszy przewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego zmarł w szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim w niedzielę, w wieku 73 lat - poinformował Polską Agencję Prasową wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. Smutną informację potwierdził również przewodniczący PSL i kandydat na prezydenta RP, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Józef Gruszka urodził się 16 marca 1947 r. w Kwiatkowie koło Ostrowa Wielkopolskiego. Był posłem na Sejm II, III i IV kadencji w latach 1993–2005.

W 1972 r. wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Był wiceprezesem, a potem prezesem zarządu wojewódzkiego PSL w Kaliszu. W 1993 i 1997 r. wybrano go do Sejmu z listy tej partii. Był radnym sejmiku wielkopolskiego I kadencji i jego przewodniczącym (do 2001 r.). W wyborach parlamentarnych w 2001 r. po raz trzeci został wybrany posłem na Sejm, kandydując w okręgu kaliskim i otrzymując 10 tys. 619 głosów.

Józef Gruszka nie żyje

W Sejmie IV kadencji Józef Gruszka był członkiem Komisji do spraw Służb Specjalnych oraz Komisji Finansów Publicznych.

W tym okresie kontrowersje wzbudził fakt aresztowania jednego z jego asystentów społecznych pod zarzutem szpiegostwa (asystent został uniewinniony w kwietniu 2007 r.).

Zobacz także

W 2004 r. bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także

Od lipca 2004 do kwietnia 2005 r. pełnił funkcję przewodniczącego komisji śledczej ds. Orlenu.

Zobacz także

10 kwietnia 2005 r. doznał udaru mózgu. Tego samego dnia przeszedł operację neurochirurgiczną na oddziale neurochirurgicznym szpitala w Kaliszu. Po wybudzeniu ze śpiączki farmakologicznej, do marca 2006 r. przechodził rehabilitację w szpitalach w Bydgoszczy i Tarnowskich Górach.

Zobacz także

Sprawa nagłego pogorszenia się stanu zdrowia posła w trakcie kierowania komisją była badana przez prokuratora, który uznał, że udar mózgu wynikał z naturalnych zmian chorobowych, związanych m.in. z nadciśnieniem.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP