Zamknij

Przyłębska z nagrodą za wyrok ws. aborcji. "Chcemy docenić odwagę Pani Prezes"

05.03.2021 13:04
Julia Przyłębska
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, otrzymała Nagrodę im. Grzegorza I Wielkiego za rok 2020. Wyróżnienie przyznano jej za orzeczenie Trybunału ws. aborcji z października ubiegłego roku.

Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego, została tegoroczną laureatką nagrody im. Grzegorza I Wielkiego. Wyróżnienie, przyznawane przez konserwatywny periodyk "Nowe Państwo", zostało jej przyznane za orzeczenie TK, zakazujące aborcji z przesłanek embriopatologicznych.

Julia Przyłębska z nagrodą za wyrok TK ws. aborcji

"Tym wyróżnieniem chcemy docenić odwagę Pani Prezes (ale również innych sędziów Trybunału Konstytucyjnego), z jaką stoi Ona na straży porządku prawnego Rzeczypospolitej. W sposób szczególny pragniemy podkreślić znaczenie orzeczenia zakazującego tzw. aborcji eugenicznej" - w takich słowach na łamach portalu niezalezna.pl uzasadniła decyzję o przyznaniu sędzi tegorocznej nagrody Katarzyna Gójska, redaktorka naczelna "Nowego Państwa". 

Odrzucając zapis umożliwiający tzw. aborcję eugeniczną, Trybunał Konstytucyjny oparł się potężnemu naciskowi proaborcyjnego lobby, które tym razem objawiło się w Polsce w formie wulgarnych protestów. Pokazał, iż sąd w państwie prawa stoi na gruncie prawa, a nie pod presją takich czy innych grup wpływu

"Doceniamy także postawę naszej Laureatki – przyszło Jej bowiem zapłacić bardzo wysoką cenę za bycie niezawisłym i uczciwym sędzią. Skala pogardy, nienawiści, a przy tym wulgarność tej napaści są doprawdy przerażające. Nie mamy jednak wątpliwości, iż gwałtowność tego ataku nie wpłynie na pracę kierowanego przez Panią Prezes Trybunału Konstytucyjnego ani na odwagę wydawania orzeczeń zgodnych jedynie z literą obowiązującego prawa" - czytamy w uzasadnieniu. 

Protesty Strajku Kobiet w całej Polsce po wyroku Trybunału

27 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK, który orzekł w październiku, że przepis ustawy z 1993 roku zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Z chwilą publikacji wyroku TK przepis ten przestał obowiązywać.

Wcześniej, zarówno z chwilą ogłoszenia w październiku, jak i przy okazji styczniowej publikacji, wyrok wywołał ogromny sprzeciw wśród znacznej części społeczeństwa i doprowadził do wybuchu masowych protestów w całej Polsce. Sprzeciw wobec decyzji Trybunału oraz terminu jej wydania wyrażali także przedstawiciele większości ugrupowań opozycyjnych. 

Strajk Kobiet oraz inne stowarzyszenia organizowały w Warszawie i innych (większych i mniejszych) miastach w kraju liczne demonstracje. W największej z nich - 30 października w Warszawie - uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Część z nich - zwłaszcza w stolicy - była jednak brutalnie pacyfikowana przez policję. 

RadioZET.pl/niezalezna.pl/PAP