Zamknij

KRS w kontrze do Sądu Najwyższego: Sędzia nie może powstrzymać się od orzekania

24.01.2020 14:30
KRS
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Krajowa Rada Sądownictwa zareagowała na wczorajszą uchwałę Sądu Najwyższego. Zdaniem KRS, sędzia nie może powstrzymać się od orzekania, chyba że złożono go z urzędu lub zawieszono. Od orzekania odstąpili dziś sędziowie z nadania nowej KRS. Zamiast porządku tworzy się coraz większy chaos prawny.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

KRS reaguje na uchwałę Sądu Najwyższego. Wczoraj w obecności 59 sędziów trzech izb SN stwierdził, że przyszłe orzeczenia sędziów wskazanych przez upolitycznioną za rządów PiS KRS będą nieważne.

Zobacz także

Mimo krytyki ze strony rządzących i nagonki rządowych "mediów" uchwała Sądu Najwyższego obowiązuje w praktyce. Przykładem jest dzisiejsze odroczenie sprawy rozpatrywanej przez sędzię Małgorzatę Manowską, wyznaczoną przez nową, upolitycznioną KRS.

KRS w kontrze do Sądu Najwyższego. Kieruje wniosek... do Trybunału Konstytucyjnego

Jak można było się spodziewać, KRS nie przyjęła do wiadomości wczorajszej uchwały trzech izb SN. W dzisiejszym oświadczeniu Rada zaznacza, że wskazani przez nią sędziowie nie mogą powstrzymać się od orzekania z przyczyn innych niż wskazanych w konstytucji.

Sędzia, co do którego nie wydano orzeczenia o złożeniu go z urzędu lub zawieszeniu, nie ma może powstrzymać się od orzekania i wykonywania obowiązków służbowych 

- głosi stanowisko KRS ws. uchwały izb Sądu Najwyższego.

Jarosław Dudzicz, członek KRS przekazał dziś, że Rada złoży w tej sprawie wniosek do Trybunału Konstytucyjnego ws. stwierdzenia nieważności uchwały Sądu Najwyższego. Za stanowiskiem Rady opowiedziało się 14 członków KRS, przy jednym głosie sprzeciwu.

Zamiast porządku jest większy chaos prawny

Stanowisko KRS jest kontrą do uchwały Sądu Najwyższego. Pogłębia kryzys w wymiarze sprawiedliwości – według uchwały SN są sędziowie, którzy nie mogą orzekać, a zdaniem KRS mają nadal to robić.

Zobacz także

Sędziowie nie wiedzą teraz do których dokumentów mają się zastosować. Na wszelki wypadek jednak odroczone zostały zaplanowane na dzisiaj rozprawy w Izbie Cywilnej Sądu Najwyższego z udziałem sędziów nominowanych na wniosek nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

RadioZET.pl/Łukasz Konarski