Zamknij

Kaczyński, Ziobro i Gowin się dogadali. Jest umowa koalicyjna

28.11.2019 17:11
Zjednoczona Prawica
fot. Jacek Dominski/Reporter

Szefowie: PiS - Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali w czwartek nową umowę koalicyjną w ramach Zjednoczonej Prawicy - poinformował szef Komitetu Wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski.

W czwartek w siedzibie PiS odbyło się spotkanie liderów partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy. Sobolewski po zakończeniu spotkania poinformował, że zakończyło się ono podpisaniem nowej umowy koalicyjnej. Dopytywany o treść podpisanego dokumentu, Sobolewski stwierdził, że "umowa ma charakter wewnętrzny". "O treści umowy nie będziemy informować" - zaznaczył.

PiS, Porozumienie i Solidarna Polska podpisały umowę o koalicji

Nowa umowa w ramach Zjednoczonej Prawicy była negocjowana od dłuższego czasu, a jej podpisanie było konieczne, gdyż poprzednia umowa wygasła 11 listopada br., wraz z końcem minionej kadencji parlamentu.

"Umowa koalicyjna między @pisorgpl, @Porozumienie i @SolidarnaPL podpisana. Dziękuję za dobre rozmowy Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu i Ministrowi Zbigniewowi Ziobrze. Obiecujemy cztery lata ciężkiej, uczciwej pracy dla Polski" - napisał na Twitterze lider Porozumienia, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zjednoczona Prawica wygrała wybory parlamentarne

Wybory parlamentarne, które odbyły się 13 października, wygrało Prawo i Sprawiedliwość, na które głosowało 43,59 proc. wyborców. Drugie miejsce zajęła Koalicja Obywatelska z wynikiem 27,40 proc, a dalsze: SLD (12,56 proc. głosów), PSL (8,55 proc.) i Konfederacja (6,81 proc.). PiS w najbliższej kadencji Sejmu dysponuje 235 mandatami, KO - 134, SLD - 49, PSL - 30, a Konfederacja - 11.

Zobacz także

W Senacie Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 48 mandatów, Koalicja Obywatelska – 43 mandaty. Natomiast KW Polskie Stronnictwo Ludowe – trzy, a KW Sojusz Lewicy Demokratycznej – dwa.

Zjednoczona Prawica, czyli Prawo i Sprawiedliwość, Porozumienie i Solidarna Polska, w wyniku wyborów parlamentarnych wprowadzili łącznie 235 posłów i 48 senatorów. Partia Jarosława Gowina - Porozumienie wprowadziła 18 posłów i 2 senatorów, podobnie jak Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry, która również wprowadziła 18 posłów i 2 senatorów. 

RadioZET.pl/PAP