Zamknij

Kaczyński modlił się w katedrze wawelskiej. "Prywatna uroczystość"

19.04.2020 08:52
Kaczyński
fot. Beata Zawrzel/ REPORTER

W sobotę wieczorem, w 10. rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński modlił się przy sarkofagu zmarłej tragicznie pary prezydenckiej i wziął udział w mszy w katedrze wawelskiej w Krakowie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Prezesowi towarzyszyć miała m.in. była premier Beata Szydło. Na Wawelu był również metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

W ciągu dnia katedra była otwarta, odwiedzały ją pojedyncze osoby.

Zobacz także

Prezes PiS wziął udział w prywatnej uroczystości, która odbyła się po zamknięciu wzgórza - podała Informacyjna Agencja Radiowa.

EN_01425194_0008
fot. Beata Zawrzel/REPORTER
EN_01425194_0005
fot. Beata Zawrzel/REPORTER

18 kwietnia 2010 r. w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Para prezydencka spoczęła w katedrze na Wawelu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów. W krypcie tej jest też tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem z łacińską sentencją: "Corpora dormiunt, vigilant animae" (Ciała śpią, dusze czuwają) oraz napisem: "Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r." i nazwiskami wszystkich ofiar.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

RadioZET.pl/PAP/IAR