Zamknij

Litwini chcieli wręczyć Kaczyńskiemu order. Prezes PIS "dyskretnie" odmówił

20.02.2020 19:40
Jarosław Kaczyński
fot. Andrzej Iwanczuk/Reporter

Jarosław Kaczyński mógł odebrać ważne wyróżnienie ze strony rządu litewskiego i to jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Tak się jednak nie stało, a miała na to wpływ osobista decyzja prezesa PiS.

O sprawie pisze czwartkowa "Rzeczpospolita". Premier Litwy Saulius Skvernelis wystąpił z pomysłem nadania Jarosławowi Kaczyńskiemu Order Witolda Wielkiego. To cywilne odznaczenie, które przyznaje się za wkład w rozwój stosunków bilateralnych oraz wsparcie państw bałtyckich na arenie międzynarodowej, przede wszystkim w zakresie bezpieczeństwa. 

W przeszłości otrzymywali je prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, Lech Kaczyński czy urzędujący Andrzej Duda. Kolejnym z wyróżnionym nich Polaków miał być właśnie były premier. Litewski rząd ogłosił to 9 października, ale przez następne cztery miesiące nic w tej sprawie nie ruszyło. 16 lutego, w Dzień odbudowania Państwa Litewskiego (jedno z narodowych świąt naszych północno-wschodnich sąsiadów), wręczone zostały Ordery Witolda Wielkiego. Wśród uhonorwanych nie było jednak prezesa PiS.

Jarosław Kaczyński odmówił przyjęcia orderu z Litwy

"Rzeczpospolita" podaje, że pojawiły się hipotezy, iż jest to element sporu na linii rząd-pałac prezydencki. Rządzący od 2016 roku Skvernelis, lider Związku Chłopów i Zielonych to polityk raczej populistyczny, z kolei wybrany na prezydenta w zeszłym roku Gitanas Nauseda to ekonomista, wywodzący się nurtu centrowo-liberalnego. 

Jak informuje "Rz", nie to jest jednak powodem, dla którego Jarosława Kaczyńskiego nie ma wśród odznaczonych "OWW". Powodem takiego stanu rzeczy jest bowiem zasada, której przestrzega szef Prawa i Sprawiedliwości, mianowicie nie przyjmuje odznaczeń jako czynny polityk.

Zobacz także

Gazeta powołuje się na źródło dyplomatyczne zarówno ze strony polskiej, jak i litewskiej. Nie podaje nazwisk z uwagi na delikatność sprawy. PiS nie chce robić Litwinom "niezręczności", a prezes miał dyskretnie zasugerować:, że nie przyjmie orderu. Z kolei przedstawiciele rządu w Wilnie mieli odpowiedzieć, że "każdy ma swoje zasady". Oficjalna propozycja w stronę Kaczyńskiego wyszła na początku roku, teraz sprawa nie będzie już kontynuowana. 

Prezesa PiS odznaczył kiedyś prezydent Gruzji

"Rzeczpospolita" przypomina, że Jarosław Kaczyński przyjął w swojej dotychczasowej karierze politycznej tylko jedno wyróżnienie - Order Zwycięstwa św. Jerzego. Odebrał go w 2013 roku z rąk ówczesnego prezydenta Gruzji Michaiła Saakaszwilego. Gest ten miał jednak swoją symbolikę i uzasadnienie. 

Zobacz także

Wręczał go bowiem polityk, z którym zaprzyjaźniony był jego brat-bliźniak, były prezydent Polski, wspomniany wyżej Lech Kaczyński. W uhonorowaniu stosunków, jakie panowały między obydwoma przywódcami, Saakaszwili uczestniczył w pogrzebie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Lecha Kaczyńskiego w kwietniu 2010 roku. 

RadioZET.pl/rp.pl