Zamknij

Kaczyński ujawnił, kto będzie nowym szefem PiS? "Zastąpi mnie pod każdym względem"

21.06.2022 21:14
Jarosław Kaczyński
fot. TVP Info/ Screen

Mariusz Błaszczak zastąpi Jarosława Kaczyńskiego na fotelu PiS? W wywiadzie dla TVP prezes partii rządzącej zapowiedział, że niebawem Błaszczak obejmie po nim funkcję wicepremiera, ale w przyszłości "zastąpi go pod każdym względem".

W wywiadzie dla TVP prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że zgodnie z planem w rządzie miał zasiadać krócej niż 20 miesięcy. Zaznaczył, że chodziło mu o przygotowanie i przeforsowanie ustaw, w tym o obronie ojczyzny. Przyznał, że ustawa ta była trudna nawet dla rządu, gdyż "są to bardzo duże wydatki", ale - jak stwierdził - pomogła mu wojna. - Ci , którzy dzisiaj twierdzą, że uciekłem z rządu z powodu wojny, zapominają, że głosowali za tą ustawą - powiedział.

Kaczyński zaznaczył, że to właśnie w związku z rosyjską agresją na Ukrainę i wojną musiał zostać dłużej w rządzie. - Może przez chwilę liczyłem, że ta wojna będzie trwała krócej. Dziś wiemy, że ona będzie trwała, a my mamy inne zadania. Ja mam inne zadania - powiedział. Zaznaczył, że jest szefem partii i musi "myśleć o tym, co jest dla każdej partii najważniejsze, to znaczy o wyborach".

Mariusz Błaszczak nowym prezesem PiS?

Szef PiS dodał, że łączenie funkcji szefa partii z funkcją wicepremiera byłoby możliwe na zasadzie, że "prawie nie bywam w kancelarii premiera, prawie nie wypełniam funkcji wicepremiera, ale biorę za to pensję". - Ja takich zasad nie uznaję, chociaż się to niektórym zdarzało. Ja takiego sposobu działania nie uznaję - powiedział Kaczyński.

Stwierdził też, że szef MON Mariusz Błaszczak, którym ma objąć funkcję wicepremiera oraz kierowanie Komitetem ds. bezpieczeństwa "z całą pewnością zastąpi go znakomicie".

- I sądzę też, chociaż to nie jest jeszcze ten moment, w którym mogę to publicznie ogłaszać, że zastąpi mnie pod każdym względem, także jeżeli chodzi o wszystkie funkcje - oświadczył Kaczyński.

RadioZET.pl/ Rafał Białkowski (PAP)

C