Zamknij

Kaczyński zarzuca PO krzywoprzysięstwo i przypomina: w demokracji chodzi o wiarygodność

18.05.2019 17:56
Prezes PiS Jarosław Kaczyński
fot. PAP/Łukasz Gągulski

Jarosław Kaczyński przypomniał w sobotę "Deklarację Krakowską" Platformy Obywatelskiej sprzed 16 lat. Prezes PiS stwierdził, że PO od tamtego czasu skręciła radykalnie w lewo i zarzucił jej politykom "krzywoprzysięstwo".

Prezes PiS Jarosław Kaczyński spotkał się w sobotę z Akademickim Klubem Obywatelskim im Lecha Kaczyńskiego w Krakowie. Na dzień dobry przypomniał deklarację Platformy Obywatelskiej ogłoszoną w Krakowie 18 maja 2003 roku przed referendum ws. wejścia Polski do Unii Europejskiej. W dokumencie nazwanym "Deklaracją Krakowską" posłowie PO zebrani na wyjazdowym posiedzeniu klubu parlamentarnego przyjęli pięć zobowiązań i celów tej partii w związku z przystąpieniem Polski do UE, w tym zobowiązali się do obrony praw religii i rodziny oraz walki o interesy gospodarcze polskich przedsiębiorców i rolników w Unii Europejskiej.

Ale w ocenie prezesa PiS, ta deklaracja to "bardzo mocny dowód" na to, że cała polityka PO była "jedną wielką manipulacją, jednym wielkim wprowadzeniem społeczeństwa w błąd i była jednocześnie polityką prowadzoną w niepolskim interesie".

W polityce jest pewna wartość, którą trzeba cenić bardzo wysoko, i która jest fundamentem demokracji. Tą wartością jest wiarygodność. Jeżeli ktoś zupełnie co innego głosi, a co innego robi, to wtedy cały mechanizm demokratyczny, oparty na wyborze jest w gruncie rzeczy aktem manipulacji, a nie aktem który ma wyrażać wolę społeczeństwa, czy części społeczeństwa.

Jarosław Kaczyński

Deklaracja, o której wspominał Kaczyński, kończy się słowami: "Przysięgamy wszystkim Polakom, że od tych zasad nigdy nie odstąpimy". - Tam jest mowa o przysiędze, czyli mamy tutaj do czynienia z oczywistym krzywoprzysięstwem – stwierdził lider PiS.

Zobacz także

Kaczyński: PO "skręciła w lewo" i to radykalnie

- PO w swojej działalności od tamtego czasu bardzo szybko "skręciła w lewą stronę" i to coraz bardziej radykalnie, i zaczęła prowadzić politykę, której celem jest "implementacja, tego wszystkiego, co tworzy ten potężny antychrześcijański nurt w Zachodniej Europie" – stwierdził w sobotę Kaczyński.

Jak dodał, mamy z tym do czynienia również dzisiaj. "Jeśli spojrzymy na tę koalicję (Koalicję Europejską – red.), to naprawdę trudno o lepszy dowód" – powiedział.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP