Zamknij

Kaczyński w Radiu Maryja: strajk nauczycieli się nie uda. „Nie ma wątpliwości”

03.10.2019 08:27
Kaczyński
fot. Michal Wozniak/East News

– Strajk nauczycieli się nie uda – co do tego nie ma żadnych wątpliwości – mówił w środę w Radiu Maryja prezes PiS. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego planowany na 15 października protest „nie ma realnych celów odnoszących się do interesów nauczycieli”.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował w środę, że 15 października nauczyciele zaczynają bezterminową akcję protestacyjną – strajk włoski polegający na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Jak wyjaśnił, nie będą realizowane m.in. wycieczki szkolne, zajęcia organizowane w dniu wolnym od pracy, sporządzanie sprawozdań z pracy dydaktycznej szkoły.

ZNP przeciw dobrej zmianie?

strajk nauczycieli Kaczyński był pytany w środę w Radiu Maryja. Prezes PiS ocenił, że ZNP „występuje dziś jako część sojuszu skierowanego przeciwko Prawu i Sprawiedliwości, przeciwko dobrej zmianie i przeciwko temu wszystkiemu, o czym żeśmy mówili – przeciwko polskim wartościom, całej tej polskiej konstrukcji społeczno-moralnej, która ma być zniszczona i tak też trzeba rozumieć zapowiedzi tego włoskiego strajku”.

– To chodzi o to, że jeśli my wygramy, to żeby natychmiast w Polsce zaczął się jakiś niepokój, choćby taki, jak poprzez włoski strajk – podkreślał Kaczyński i zaznaczył, że spokój w Polsce będzie.

Ten strajk się nie uda – co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

zapewnił Kaczyński

– To jest strajk, który nie ma realnych celów odnoszących się do interesów nauczycieli, tylko po prostu jest pewną demonstracją polityczną i to demonstracją w bardzo niedobrym kierunku – mówił Kaczyński.

Prezes PiS dodał, że nauczycielom zostały wyraźnie podwyższone pensje. „Z całą pewnością ten proces podwyższania pensji nauczycieli będzie trwał wraz z rozwojem kraju i wraz z tymi wszystkimi mechanizmami, które my uruchamiamy” – mówił. Zaznaczył, że w momencie, kiedy pensja minimalna będzie wynosiła 4 tys. zł, to „z całą pewnością nauczyciel będzie zarabiał dużo, dużo więcej”. Warto tu jednak zaznaczyć, że nauczyciele są zatrudnieni według zasad uregulowanych w Karcie nauczyciela, a nie w Kodeksie pracy. Z rozporządzenia stanowiącego o stawkach minimalnych dla nauczycieli wprost wynika, że część z nich zarobi mniej. Chodzi głównie o nauczycieli stażystów, którzy mogą liczyć na 2450 złotych brutto pensji podstawowej. „Na rękę” dostają średnio 1770 złotych. 

Zobacz także

RadioZET.pl