Zamknij

Kaczyński w TVP Info: Ze względu na deficyty Wałęsy to mój brat kierował "S"

13.05.2020 21:55
Jarosław Kaczyński
fot. TVP Info/ Screen

Jarosław Kaczyński przekonywał na antenie TVP Info, że w latach 1990-91 to Lech Kaczyński, jako I wiceprzewodniczący związku, kierował "Solidarnością". Prezes PiS w mocnych słowach ocenił także ówczesną rolę Lecha Wałęsy.

Jarosław Kaczyński wspominał na antenie TVP Info kulisy powstania jego byłej partii, czyli Porozumienia Centrum. W rozmowie z rządową telewizją prezes PiS nie szczędził też słów krytyki pod adresem Lecha Wałęsy, podkreślając jednocześnie historyczne zasługi swojego brata Lecha Kaczyńskiego.

– Już pierwszy poważny spór między nami, czyli spór o datę wyborów już pokazał, że tylko względy taktyczne przemawiają za tym, aby tam dalej być. Lech Wałęsa miał różne koncepcje, których nie warto w tej chwili przypominać, ale ten proces opóźniał. Każdy, kto jakoś orientował się w polityce, musiał już wtedy wiedzieć, że nadzieje związane z Lechem Wałęsą są płonne - przyznał Kaczyński.

Kaczyński: w latach 1990-91 to mój brat kierował "Solidarnością"

Prezes PiS podkreślił, że realny spór z Lechem Wałęsą wybuchł w momencie starcia o rząd Jana Olszewskiego. Krytycznie wypowiedział się także o wielu innych działaniach byłego prezydenta z tamtego okresu.  – Wałęsa blokował m.in. zmiany sprawy dotyczące emerytur dla byłych ubeków i to, co było związane z lustracją i ewentualną dekomunizacją. Mówił wtedy o wspieraniu lewej nogi i rzeczywiście w jakiejś mierze zbliżył się do obozu komunistycznego – ocenił Kaczyński.

Zobacz także

Prezes PiS wspominał też okres, kiedy jego brat był zastępcą Wałęsy w "Solidarności". – Porozumienie Centrum, którego mój brat nigdy nie był nawet zwykłym członkiem nie mogłoby bez niego powstać. Kiedy zaczęło powstawać mój brat był pierwszym zastępcą przewodniczącego związku.

Na co dzień ze względu na pewne deficyty Lecha Wałęsy po prostu nim (red. związkiem zawodowym) kierował.

Jarosław Kaczyński w TVP Info

Jak dodał, rola jego brata w ówczesnej polityce miała charakter kluczowy. - Nie zaczął on odgrywać roli dopiero po powstaniu Prawa i Sprawiedliwości, którego był pierwszym prezesem. Tak działo się od początku. Jego rola była trochę inna. Działał troszkę z boku, ale ta rola była ciągle rolą decydującą – ocenił Kaczyński.

Zobacz także

RadioZET.pl/ TVP Info