Zamknij

Kancelaria Dudy chce prawie 5 mln złotych na remont swoich obiektów zabytkowych

Bartłomiej Chudy
06.11.2020 08:48
Pałac prezydencki, miliony na remont zabytków
fot. TOMASZ RADZIK/AGENCJA SE/East News

Mimo największego od lat kryzysu gospodarczego, spowodowanego pandemią koronawirusa, Kancelaria Prezydenta podwyższyła budżet na remonty rezydencji oraz dodatkowe inwestycje – ustaliła „Rzeczpospolita”. Najwięcej środków z 4,8 mln zł przewidzianych na remonty w 2021 roku ma pójść na renowację zabytków, ale kancelaria nie ujawnia wszystkich szczegółów.

Kancelaria prezydenta Andrzeja Dudy przewidziała na 2021 rok kolejny wzrost wydatków. „Rzeczpospolita” ustaliła, że w skali roku chodzi o ponad 205,4 miliony złotych, o 6 mln zł więcej niż w obecnym roku.

Czytamy, że będzie to m.in. efekt zwiększenia wydatków na remonty i konserwacje w obiektach kancelarii: Pałacu Prezydenckim i Belwederze. Spośród 4,8 mln zł przewidzianych na remonty, aż 4,6 mln zł ma trafić na obiekty zabytkowe.

Miliony złotych na remonty w dobie koronakryzysu

W przypadku pałacu chodzi o remont elewacji, w planach jest też kontynuacja remontu pomnika ks. Poniatowskiego. Kancelaria Dudy przewiduje też wydatki na projekt remontu elewacji w Belwederze, czy przebudowę dachu budynku Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Zobacz także

Kancelaria nie podaje jednak szczegółów dotyczących wydatków w letnich rezydencjach Dudy w Wiśle, Promniku czy na Mierzei Helskiej.

Pojawia się podstawowe pytanie o konieczność tego rodzaju wydatków w dobie pandemii. Dziennik powołuje się na opinię Biura Analiz Sejmowych, które uznało wcześniej, że wskutek koronakryzysu „planowany wzrost wydatków, np. na podróże służbowe czy rozbudowę instalacji klimatyzacji, nie wydaje się uzasadniony”. Budżet państwa na 2021 rok, w tym kancelarii prezydenta, powinien zostać uchwalony do końca stycznia przyszłego roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rp.pl