Zamknij

Kard. Dziwisz: Kościół nie utożsamia się z żadnym stronnictwem politycznym

10.10.2019 08:14
Kardynał Stanisław Dziwisz
fot. Jacek Dominski/Reporter

– Kościół nie utożsamia się z żadnym stronnictwem politycznym i nie ma ambicji politycznych – powiedział emerytowany metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz podczas mszy, którą odprawił w środę przy grobie św. Jana Pawła II w bazylice watykańskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Osobisty sekretarz polskiego papieża w wygłoszonym kazaniu nawiązał do niedzielnych wyborów parlamentarnych w Polsce, mówiąc: „Mamy powierzyć wybranym posłom i senatorom odpowiedzialność i troskę o dobro Rzeczypospolitej na najbliższe cztery lata”.

Zapewniając, że Kościół nie utożsamia się z żadnym stronnictwem politycznym, kardynał Stanisław Dziwisz zaznaczył, że Kościół „ma większe ambicje”. Wskazał, że Kościół „chce służyć wszystkim i największej sprawie zbawienia człowieka, towarzyszenia mu na drogach do wieczności”.

Kard. Dziwisz przypomniał, że udział w wyborach „w demokratycznym państwie jest prawem i obowiązkiem chrześcijanina, by mógł wpłynąć na losy swojej ojczyzny i kształt sprawowanej w niej władzy”.

Chrześcijanin w głosowaniu „ma się kierować sumieniem i wartościami, na których opiera się życie społeczności, a o które toczy się dzisiaj spór” – dodał.

Zobacz także

Wśród tych wartości wymienił godność osoby ludzkiej, świętość i nienaruszalność życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, a także rodzinę.

Kardynał Dziwisz wzywał, by inspirować się posługą św. Jana Pawła II i dodał, że papież „nikogo nie wykluczał” i „nikogo nie potępiał”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kolejna agitacja PiS na terenie kościelnym? Wierni dostali "gadżety wyborcze"

RadioZET.pl/PAP