Zamknij

Nowy szef IPN wybrany. Senat przegłosował kandydaturę Sejmu

23.07.2021 11:58
dr Karol Nawrocki
fot. PAP/Tomasz Gzell

Senat zgodził się w piątek na wybór dr. Karola Nawrockiego na prezesa IPN. Za jego budzącą kontrowersje kandydaturą było 52 senatorów, 47 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. - Pod względem wykształcenia historycznego, menedżerskiego jestem pewien, że jestem odpowiednią osobą na to stanowisko - mówił Nawrocki. Kadencja obecnego szefa IPN Jarosława Szarka kończy się w lipcu. 

Karol Nawrocki, dotychczasowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, na prezesa IPN został wybrany pod koniec maja przez Sejm, ale żeby mógł on objąć to stanowisko, zgodnie z ustawą o IPN, potrzebna była jeszcze zgoda Senatu. - Ta decyzja Senatu jest dla mnie ogromnym zaszczytem i wielkim zobowiązaniem - mówił Nawrocki tuż po głosowaniu w Senacie. 

Za kandydaturą Nawrockiego na szefa IPN zagłosowali m.in. senatorowie PSL Ryszard Bober i Jan Filip Libicki, senator KO Antoni Mężydło i senator niezależna Lidia Staroń.

Przypomnijmy, że w ostatnich tygodniach w mediach spekulowano o układzie między PiS a opozycją: poparcie przez Senat wybranego przez Sejm na prezesa IPN Nawrockiego w zamian za poparcie kandydata opozycji na RPO. Ostatecznie RPO został właśnie Marcin Wiącek, zgłoszony przez PSL i poparty przez PiS.

dr Karol Nawrocki

Dr Karol Nawrocki na sali obrad podczas drugiego dnia posiedzenia wyższej Izby Parlamentu w Warszawie

‧ fot. PAP/Tomasz Gzell

Karol Nawrocki - kim jest nowy szef IPN?

Dr Karol Nawrocki urodził się 3 marca 1983 r. To historyk po Uniwersytecie Gdańskim, także działacz społeczny, specjalista ds. zarządzania zasobami ludzkimi, od 2017 r. dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a od 1 czerwca br. wiceszef IPN - został powołany na prezesa IPN przez Sejm 28 maja. W głosowaniu kandydaturę dr. Nawrockiego poparło wówczas 248 posłów - Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i Kukiz'15; 198 posłów było przeciw, czterech wstrzymało się od głosu.

Przed decyzją Senatu w tej sprawie w czwartek Nawrocki odpowiadał na pytania senatorów, a w piątek odbyła się ich debata, która dotyczyła historii Polski, m.in. przemian 1989 r., a także funkcjonowania IPN w ostatnich 20 latach i jego przyszłości oraz działalności Nawrockiego jako dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Swoje poparcie dla kandydatury Nawrockiego deklarowali senatorowie PiS, a przeciwni byli senatorowie KO i Lewicy.

Wybrany przez Sejm szef IPN podkreślał w Senacie, że historia Polski, jak i związana z nią polityka pamięci, wymaga narodowej zgody i współdziałania w imię prawdy o polskim XX-wiecznym doświadczeniu systemów totalitarnych: niemieckiego nazizmu i sowieckiego komunizmu. "IPN jest instytucjonalnym uosobieniem niepodległości i suwerenności Polski w kontekście prowadzenia własnej, też suwerennej, narracji historycznej" - mówił Nawrocki. 

RadioZET.pl

C