Zamknij

Katarzyna Łaniewska nie żyje. Beata Szydło wspomina: podarowała mi swoją broszkę

07.12.2020 20:30
Beata Szydło
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Katarzyna Łaniewska, słynna polska aktorka, zmarła w poniedziałek w wieku 87 lat. Bardzo smutne doniesienia o jej śmierci skomentowała Beata Szydło. "Pani Katarzyna podarowała mi swoją, piękną broszkę, kiedy byłam premierem. Było to dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt" - napisała na Twitterze była premier RP.

Katarzyna Łaniewska zmarła w poniedziałek w wieku 87 lat. Tragiczną wiadomość o śmierci słynnej polskiej aktorki skomentowała Beata Szydło.

"Wielki żal i ból, zmarła Katarzyna Łaniewska. Pani Katarzyna podarowała mi swoją, piękną broszkę, kiedy byłam premierem. Było to dla mnie ogromne wyróżnienie i zaszczyt. Wspominam to, jako niezwykły przywilej, którego dane mi było dostąpić. Pani Katarzyno, spoczywaj w pokoju" – napisała na Twitterze była premier RP.

Katarzyna Łaniewska nie żyje. Beata Szydło wspomina: podarowała mi swoją piękną broszkę

Katarzyna Łaniewska, aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna zasłynęła rolami w takich filmach jak: "Spotkanie ze szpiegiem", "Sublokator", "Awans", "Złote koło", "Kogel-mogel" czy "Smoleńsk" - napisano na Twitterze Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (PISF).

Zobacz także

Na stronie PISF-u przypomniano, że Łaniewska urodziła się w 1933 r. w Łodzi. "Przeżyła powstanie warszawskie wraz z matką i rodzeństwem. Przeszła przez obóz w Pruszkowie. Po wojnie wstąpiła do harcerstwa. W 1955 roku ukończyła studia na PWST w Warszawie, debiutowała 26 listopada tego samego roku" - czytamy we wpisie.

Katarzyna Łaniewska była przewodniczącą oddziału warszawskiego Związku Artystów Scen Polskich. "Pod koniec lat siedemdziesiątych związała się z opozycją antykomunistyczną. W 1980 r. współtworzyła struktury NSZZ +Solidarność+ w Teatrze Ateneum. Uczestniczyła w organizowaniu patriotycznych koncertów poetycko-muzycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. Współpracowała w tym okresie z ks. Jerzym Popiełuszką" - napisano na stronie PISF-u.

Zobacz także

Przypomniano, że "widzom Katarzyna Łaniewska była najbardziej znana z serialu ‘Plebania’, w którym przez kilkanaście lat wcielała się w postać Józefiny". "Za najważniejszy film w swojej karierze uważała ‘Smoleńsk’ w reżyserii Antoniego Krauzego. Ostatnio można ją było oglądać na dużym ekranie w filmie ‘Miszmasz, czyli Kogel-Mogel 3’. Pracowała też na planie jego kontynuacji" - czytamy w informacji.

Zobacz także

"Przez lata występowała w spektaklach na deskach warszawskich teatrów: Polskiego, Dramatycznego, Ateneum i Narodowego. Odznaczona m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - napisano na stronie PISF-u.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/Twitter/PAP