Lubnauer o nowym rządzie PiS: Nie wiążę z nim większej nadziei

08.11.2019 21:53
Katarzyna Lubnauer
fot. Piotr Molecki/East News

Pojawiają się pierwsze komentarze opozycji w sprawie nowego rządu PiS. Katarzyna Lubnauer stwierdziła w rozmowie z PAP, że nie wiąże z nowymi nominatami żadnych nadziei.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mateusz Morawiecki ogłosił skład nowego rządu PiS. Formalnie wciąż mowa o kandydatach, których musi zatwierdzić prezydent Andrzej Duda. W praktyce – ogłoszone w piątkowy wieczór nominacje można uznać za niemal wiążące.

Zobacz także

Skład nowe rady ministrów skomentowała liderka Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer. Skrytykowała zwłaszcza pozostawienie szefów resortów edukacji, zdrowia, czy sprawiedliwości.

Nie wiążę żadnych nadziei z nowym składem Rady Ministrów. W dalszym ciągu uważam, że minister Piontkowski nie radzi sobie z edukacją, a Szumowski nie poprawił stanu służby zdrowia. Dziwi też utrzymanie na stanowisku "eksperymentu", czyli Ministra Spraw Zagranicznych. O szkodliwości ministra Ziobry dla wymiaru sprawiedliwości mówią zarówno wyroki TSUE, jak i statystyki dotyczące czasu trwania procesów w polskich sądach

Katarzyna Lubnauer, szefowa Nowoczesnej

Szefowa Nowoczesnej zwróciła też uwagę, że pozostaje dobór wiceministrów. Obecny rząd określiła za przykład „PiS-ancjum”, w którym ważniejsze są układy z Sejmu niż kompetencje.

Zobacz także

Michał Woś w Ministerstwie Środowiska oznacza, że od kompetencji ważniejsze są głosy koalicjantów PiS w Sejmie. Minister Maląg jest mało znana, ale – przynajmniej według danych – z doświadczeniem w kwestiach społecznych, a szczególnie niepełnosprawnych

oceniła Lubnauer

Powołanie resortu ds. nadzoru właścicielskiego oceniła jako „trzymanie na krótkiej smyczy koalicjantów PiS” przez możliwość ich powoływania i odwoływania ze spółek Skarbu Państwa.

- To traktowanie majątku państwa jako łupu wojennego – podsumowała K. Lubnauer

RadioZET.pl/PAP