Zamknij

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości upamiętniające w całej Polsce

10.04.2021 14:40
11. rocznica katastrofy smoleńskiej
fot. PAP

10 kwietnia 2021 przypada 11. rocznica katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. W sobotę w całej Polsce odbywają się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Z uwagi na sytuację epidemiczną większość uroczystości ma charakter kameralny. Relacja z całego dnia obchodów na RadioZET.pl. 

  • Dziś przypada 11. rocznica katastrofy samolotu Tu-154 w Smoleńsku. Zginęło wówczas 96 osób (wszyscy, którzy byli na pokładzie), w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią
  • W całej Polsce trwają obchody upamiętniające tę tragedię. Na Wawel (gdzie pochowana jest para prezydencka) przyjechał prezydent Andrzej Duda, z kolei w uroczystościach w Warszawie biorą udział m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Mateusz Morawiecki
  • Hołd ofiarom oddają także politycy innych ugrupowań, m.in. KO, Lewicy i PSL
  • Jak zapewniła rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, wszystkie uroczystości odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym, w tym przy ograniczonej liczbie uczestników

Katastrofa smoleńska. 10 kwietnia 2010 samolot Tu-154, wiozący polską delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się w lesie w Smoleńsku. W katastrofie zginęło 96 osób (wszyscy, którzy byli na pokładzie), w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ministrowie z Kancelarii Prezydenta, urzędnicy, posłowie, wojskowi, duchowni oraz oficerowie Biura Ochrony Rządu. 

11. rocznica katastrofy smoleńskiej. Uroczystości w reżimie sanitarnym

11 lat po tamtej tragedii w całej Polsce zaplanowane są uroczystości upamiętniające. Większość z nich będzie miała charakter oficjalny, w których uczestniczyć będą najważniejsze osoby w państwie. Jak informowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska pierwszym punktem państwowych uroczystości - o godz. 8 - była msza święta w kościele seminaryjnym, po której delegacje złożą wieńce pod pomnikami prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie.

W uroczystościach biorą udział: wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, a także przedstawiciele rządu, Sejmu oraz politycy PiS. Morawiecki złożył również kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Z kolei na grobie Lecha i Marii Kaczyńskim na krakowskim Wawelu kwiaty złożył prezydent Andrzej Duda. Ze względu na sytuację epidemiczną, prezydentowi towarzyszyło zaledwie kilka osób. Wśród nich byli m.in. prezydencki minister Wojciech Kolarski, europosłanka Beata Szydło, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Andrzej Duda
fot. Andrzej Duda na Wawelu/PAP

Następnie przedstawiciele PiS odwiedzą i złożą kwiaty na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej. Uroczystości zakończą się o godz.19. mszą świętą w Archikatedrze Warszawskiej w intencji ofiar katastrofy. Rzeczniczka PiS zapewniła, że zarówno poranna, jak i wieczorna msza odbędą się w pełnym reżimie sanitarnym, w tym przy ograniczonej liczbie uczestników.

Sejm, Senat i politycy upamiętnią ofiary katastrofy

Uroczystości rocznicowe zaplanowano też w Sejmie i w Senacie. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i wicemarszałkowie izby uhonorowali pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, składając o godz. 7.30 kwiaty pod sejmowymi tablicami upamiętniającymi: posłów i senatorów, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r., prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego.

Hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej oddali także marszałek Senatu Tomasz Grodzki wraz z wicemarszałkami izby. O godz. 8.30 Grodzki złożył wieniec przed pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. O godz. 9.15 marszałek Senatu i wicemarszałek izby Michał Kamiński złożyli kwiaty przed znajdującymi się w Sejmie tablicami.

Hołd w postaci złożenia kwiatów i wieńców, na grobach ofiar, na cmentarzu na Powązkach i w parlamencie, złożyli również przedstawiciele klubów parlamentarnych: Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i PSL. W katastrofie zginęli bowiem także politycy każdego z tych ugrupowań. 

RadioZET.pl/PAP