Zamknij

Wyrok w sprawie organizacji lotu do Smoleńska. Znamy datę

07.06.2019 13:54
Wyrok w sprawie organizacji lotu do Smoleńska. Znamy datę
fot. Screen

Na 13 czerwca na godz. 12.30 Sąd Okręgowy w Warszawie wyznaczył termin ogłoszenia wyroku w procesie byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego i czworga innych urzędników ws. organizacji lotu do Smoleńska 10 kwietnia 2010 r. W piątek przed sądem wygłoszono mowy końcowe.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Sąd w piątek przez około trzy godziny słuchał końcowych mów obrońców pięciorga oskarżonych. Wszyscy chcą uniewinnienia swoich klientów. Ze względu na „zawiłość sprawy” sędzia Hubert Gąsior odroczył ogłoszenie wyroku do przyszłego czwartku.

Zobacz także

Proces rozpoczął się w marcu 2016 r. Oskarżeni to poza byłym szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z lat 2007-2013 Tomaszem Arabskim dwoje urzędników tej instytucji: Monika B. i Miłosław K. oraz dwoje pracowników ambasady RP w Moskwie: Justyna G. i Grzegorz C. Grozi im do 3 lat więzienia.

Przed SO w ciągu trzech lat przesłuchani w tej sprawie zostali liczni świadkowie m.in.: b. premier Donald Tusk, b. szef MSZ Radosław Sikorski, wielu ówczesnych urzędników Kancelarii Prezydenta, KPRM i ambasady w Moskwie, a także przedstawiciele ówczesnego kierownictwa BOR i oficerowie 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego.

Zobacz także

Podstawą złożonego w 2014 r. prywatnego aktu oskarżenia jest art. 231 Kodeksu karnego, który przewiduje do 3 lat więzienia za niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego. Akt oskarżenia wniesiono po tym, gdy Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga umorzyła prawomocnie śledztwo w sprawie organizacji lotów premiera i prezydenta do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r.

Oskarżycielami są bliscy kilkunastu ofiar katastrofy, m.in. Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna. Na początku procesu do sprawy przyłączyła się prokuratura.

RadioZET.pl/PAP