Zamknij

Defilada Wojska Polskiego w Katowicach. Przemawiali Duda i Morawiecki

15.08.2019 20:50
Defilada Katowice
fot. Piotr Drabik/Twitter

"Wierni Polsce" - pod takim hasłem przeszła w czwartek 15 sierpnia ulicami Katowic defilada wojskowa, będąca centralnym punktem obchodów Święta Wojska Polskiego. Swoje przemówienia wygłosili na tę okoliczność prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki. Według szacunków policji defiladę oglądało aż 200 tysięcy osób.

W Katowicach od godzin porannych trwają oficjalne obchody Święta Wojska Polskiego, tym razem wyjątkowo organizowane nie w Warszawie, a na Śląsku. Ma to na celu upamiętnienie 100. rocznicy wybuchu I powstania śląskiego.  

Zobacz także

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Garnizonowym, a następnie oficjalna delegacja z parą prezydencką na czele złożyła wieniec pod pomnikiem bohaterów Powstania Śląskiego. Potem Andrzej Duda wręczył nominacje generalskie i admiralskie oraz odznaczenia państwowe:

Zwieńczeniem czwartkowych uroczystości Święta Wojska Polskiego w Katowicach jest defilada wojskową "Wierni Polsce". Bierze w niej udział ok. 2,6 tys. żołnierzy. Poza kolumnami pieszymi ulicami Katowic defiluje ponad 180 pojazdów, w tym czołgi, transportery Rosomak i samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab i Dana, samobieżne wyrzutnie rakiet Langusta, wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola, zestaw przeciwlotniczy Poprad, samochody Humvee.

Na niebie zaprezentuje się 60 statków powietrznych, w tym zespół "Biało-Czerwone Iskry", myśliwce F-16, samoloty transportowe i śmigłowce. Obok żołnierzy Wojska Polskiego maszerują też stacjonujący w Polsce żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Paradę wojskową poprzedziły wystąpienia prezydenta oraz premiera Mateusza Morawieckiego, który dodatkowo w nadchodzących wyborach parlamentarnych będzie liderem listy PiS w Katowicach.

Zobacz także

Trasa defilady prowadzi od ul. Bagiennej przez al. Roździeńskiego na rondo gen. J. Ziętka, a następnie na północ aleją Korfantego. Rozformowanie wojsk nastąpi na wysokości Pętli Słonecznej. Po zakończeniu defilady, około godz. 16, w Strefie Kultury rozpocznie się piknik wojskowy.

Morawiecki zachwala polską armię

W przemówieniu inauguracyjnym paradę przypomniał, że 100 lat temu Polacy chwycili za broń żeby walczyć o wolność. - Z bronią w ręku ukształtowali granicę odradzającej się Polski. Dzięki tamtemu bohaterstwu dzisiaj cieszymy się wolną Polską - zaznaczył premier.

- Dziękując panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie, zwierzchnikowi sił zbrojnych za dbałość o armię polską, chcę też obiecać jako premier Rzeczpospolitej Polskiej, że będziemy robili wszystko, żeby armia polska we współczesnych czasach była doskonale uzbrojona, żeby proces jej modernizacji postępował jak najszybciej, bo wiemy doskonale, że dzisiejszy wróg czasami nie staje z otwartą przyłbicą, czasami są to zagrożenia hybrydowe - mówił Morawiecki.

- Dlatego modernizacja polskiej armii obejmuje również te dziedziny, które właśnie polegają na najnowocześniejszym uzbrojeniu, na walce w cyberprzestrzeni i mamy tutaj coraz lepsze osiągnięcia, coraz doskonalsze sprzęty i broń" - dodał premier.

Andrzej Duda: Kto walczy za Polskę, jest jak polski żołnierz

Powstańczy zryw sprzed wieku wspominał regularnie prezydent Andrzej Duda. Prezydent mówił o trudnej, plebiscytowo-powstańczej walce z Niemcami, po czy nawiązał do bitwy, która zadecydowała rok później o losach Europy. 99 lat temu Polacy odparli najazd bolszewicki na przedpolach Warszawy.

„Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”, myślę, że te słowa mieli w pamięci wszyscy żołnierze, którzy zmobilizowani przez marszałka Józefa Piłsudskiego, przez premiera Wincentego Witosa i innych wielkich polskich polityków, szli wtedy na front pod Warszawą, pamiętnego sierpnia 1920 roku. Ale myślę, że to samo na myśli mieli także mieszkający tutaj ludzie Górnego Śląska, Ślązacy, kiedy prześladowani przez Niemców zbrojnie stanęli do tego, aby walczyć, by tutaj była Polska 

Andrzej Duda, przed defiladą wojskową w Katowicach

Przypomniał, że w ówczesnych realiach, gdy odradzała się Polska wielu żołnierzy służyło w obcych armiach. Na fali odzyskiwania niepodległości rozpoczynali walkę o wolną ojczyznę.

- Ten, kto chwyta za broń, żeby walczyć o Polskę i polskość, jest jak polski żołnierz – mówił prezydent.

Policja: 200 tysięcy osób obserwowało defiladę

Jeszcze długo po defiladzie Katowice wracały do codziennego życia. Według szacunków Policji demonstrację mogło oglądać aż 200 tysięcy widzów. Już nie tak optymistycznie wyglądał powrót ze Śląska. Kolejni internauci potwierdzają paraliż w mieście - brak komunikacji autobusowej, zapchane Koleje Śląskie. 

RadioZET.pl/PAP/Twitter