Zamknij

Zdjęcia europosłów PO na szubienicach. Prokuratura znów umorzyła śledztwo

16.11.2020 15:27
Szubienice prokuratura
fot. Tomasz Kawka/East News

Prokuratura Okręgowa w Katowicach umorzyła śledztwo prowadzone w sprawie zorganizowanej w listopadzie 2017 roku w Katowicach manifestacji narodowców - dowiedziało się Radio ZET. Chodzi o wywieszenie przez narodowców zdjęć europosłów na szubienicach.

W listopadzie 2017 roku na placu Sejmu Śląskiego przed pomnikiem Wojciecha Korfantego w Katowicach odbyła się pikieta narodowców. Organizatorzy powiesili na symbolicznych szubienicach zdjęcia posłów Platformy Obywatelskiej, którzy głosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego dotyczącą praworządności w Polsce.

Sprawa trafiła do prokuratury, lecz za pierwszym razem śledczy nie dopatrzyli się znamion czynu zabronionego i w listopadzie 2019 roku umorzono śledztwo. - Celem 20-minutowego zgromadzenia było wyrażenie krytyki wobec działań tych europarlamentarzystów, którzy głosowali za przyjęciem negatywnej wobec Polski rezolucji Parlamentu Europejskiego - mówiła wówczas, cytowana przez Polską Agencję Prasową, Marta Zawadek-Dybek z Prokuratury Okręgowej w Katowicach. 

– Krytyka wiązała się przy tym ze sposobem głosowania, a nie przynależnością polityczną europosłów. Jak ustalono, żaden z uczestników manifestacji nie kierował wobec polityków gróźb i nie nawoływał do popełnienia przestępstwa ani nie wypowiadał się personalnie na temat europosłów – dodała.  

W lutym 2020 roku, na skutek decyzji sądu, zostało ono wznowione. Przez ostatnie kilka miesięcy przesłuchano kilkudziesięciu funkcjonariuszy policji oraz Straży Miejskiej zabezpieczających manifestację. O decyzji katowickiej prokuratury, która ponownie nie dopatrzyła się w działaniu narodowców znamion przestępstwa, jako pierwszy poinformował trójmiejski reporter Radia ZET Maciej Bąk:

- Podstawą umorzenia jest brak znamion czynu zabronionego - poinformowała Radio ZET Marta Zawada-Dybek. - Prokurator wykonał wszystkie czynności wskazane przez Sąd Okręgowy w Katowicach, który uchylił poprzednie postanowienie o umorzeniu śledztwa - dodała. 

RadioZET.pl/PAP/MBa