Zamknij

Kidawa-Błońska będzie mieć kontrkandydata w prawyborach. O kogo chodzi?

20.11.2019 14:25
Kidawa Błońska
fot. Maciej Luczniewski/ REPORTER

Grzegorz Schetyna zapewnił dziś, że Małgorzata Kidawa-Błońska jednak będzie mieć kontrkandydata w prawyborach prezydenckich w PO. Oznacza to, że zaproponowana przez Schetynę formuła wyłonienia kandydata partii dojdzie do skutku.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Schetyna nie ujawnił, kto jest tym kandydatem. Termin zgłaszania kandydatów w prawyborach minął we wtorek o północy.

Wiadomo jednak, że nazwisko tej osoby od wczoraj leży w zalakowanej kopercie na biurku Rafała Grupińskiego, który odpowiada za partyjne prawybory.

Zobacz także

Politycy Platformy przekonują, że nie wiedzą, o kogo chodzi. Sama Kidawa-Błońska nie kryła zaskoczenia. „Wczoraj posłowie długo w nocy byli na sali sejmowej i dopiero dzisiaj rano dowiedziałam się, że jest zgłoszona kandydatura” – powiedziała dziennikarzom w Zagrzebiu. „Wydaje mi się, jeśli ktoś poważnie traktuje prawybory, to powinien to ogłosić, a nie składać kopertę” – dodała.

– Jeżeli się zgłosił taki kontrkandydat i jeżeli to jest kontrkandydat poważny, to będzie to tylko z pożytkiem dla Koalicji Obywatelskiej – mówi z kolei Bogdan Klich.

Zobacz także

Wcześniej spekulowano, że kandydatem PO nie musi być wcale polityk z ław parlamentarnych, a np. znany samorządowiec (prezydent miasta) czy działacz społeczny. W tym kontekście padało często nazwisko Rzecznika Prawo Obywatelskich Adama Bodnara czy prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

Warunkiem zgłoszenia było zebranie podpisów 30 członków Rady Krajowej PO. Dotąd, w poniedziałek, zgłosiła się tylko Małgorzata Kidawa-Błońska, która zebrała 150 podpisów.

Zobacz także

Analizy zgłoszeń ma w piątek dokonać zarząd Platformy.

RadioZET.pl/ Łukasz Konarski/ PAP