Zamknij

Kidawa-Błońska kandydatką opozycji na prezydenta? „Powinniśmy zawrzeć pakt”

28.10.2019 10:09
Kidawa-Błońska
fot. Jakub Kaminski/ East News

– Na wzór paktu senackiego powinniśmy zawrzeć pakt prezydencki. Zobowiązać się, że w drugiej turze wyborów wszystkie prodemokratyczne ugrupowania poprą jednego kandydata – powiedziała w wywiadzie dla „Wprost” Małgorzata Kidawa-Błońska.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Kidawa-Błońska została zapytana w rozmowie z tygodnikiem, czy wystartuje w wyborach prezydenckich. Odpowiedziała, że będzie to decyzja partii „poprzedzona pogłębionymi analizami i badaniami”. „Musimy wystawić osobę, która będzie miała największe szanse, bo stawka wyborów prezydenckich jest bardzo wysoka i nie możemy sobie pozwolić na podjęcie nieprzemyślanej decyzji” – podkreśliła.

Zobacz także

Dodała, że nie ma wątpliwości, że Polacy są gotowi na kobietę prezydenta. „Kiedy Hanna Suchocka obejmowała urząd premiera, rzeczywiście dyskutowano o roli kobiet w polityce. Na szczęście czasy, gdy płeć polityka stanowiła problem, bezpowrotnie minęły. Mieliśmy już kobiety na stanowiskach marszałka Sejmu, prezesa Rady Ministrów, prezesa Sądu Najwyższego i NBP” – powiedziała.

Dopytywana, czy gdyby Donald Tusk zdecydował się na start w wyborach, ustąpiłaby mu pola, stwierdziła, że „nikt nikomu nie zajmuje pola”. „Decyzję o wystawieniu kandydata należy podjąć po głębokim namyśle” – powtórzyła. Dodała, że jest zwolenniczką przeprowadzenia prawyborów wewnątrz PO.

Kidawa-Błońska była też pytana o to, czy Andrzej Duda będzie trudnym przeciwnikiem.

W tym wyścigu opozycja ma tę przewagę, że doskonale zna Andrzeja Dudę. Wiemy, jakie ma mocne i słabe strony. Tymczasem nasz kandydat lub kandydatka będzie dla urzędującego prezydenta niewiadomą.

Małgorzata Kidawa-Błońska, KO

Podkreśliła, że jej zdaniem prezydent „nie może być zakładnikiem między partiami, musi stać ponad podziałami i być otwarty na rozmowy ze wszystkimi środowiskami”. Dodała, że w jej opinii w kolejnych latach jednym z najważniejszych tematów będzie ekologia.

Zobacz także

Przyznała, że w październikowych wyborach można było lepiej poprowadzić kampanię na poziomie centralnym. Zapytana, czy Grzegorz Schetyna powinien odejść, odpowiedziała: „W styczniu w PO odbędą się wybory przewodniczącego. Wszystko powinno się odbyć zgodnie z procedurami”. Jak powiedziała, nie może wykluczyć, że wystartuje w wyborach na przewodniczącą PO, ale, jak dodała, kierowanie partią nie jest jej marzeniem.

RadioZET.pl/ PAP/ Wprost