Zamknij

Darowizny na Caritas od ministrów rządu Szydło. Mogli przelać lokalnym oddziałom

06.08.2019 14:06
Darowizny na Caritas od ministrów rządu Szydło. Mogli przelać lokalnym oddziałom
fot. Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Caritas Polska potwierdza wpłaty darowizn od 12 z 33 ministrów rządu Prawa i Sprawiedliwości, którzy otrzymali wysokie nagrody za 2017 rok od ówczesnej premier Beaty Szydło. Może to oznaczać, że pozostali wpłacili pieniądze na lokalne oddziały kościelnej organizacji – które prowadzą własną rachunkowość, niezależną od głównej centrali Caritas.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Po tym, jak sprawę premii nagłośnili politycy opozycji, prezes PiS Jarosław Kaczyński zobowiązał wszystkich ministrów do przekazania pieniędzy na Caritas. Przypomnijmy, że sami ministrowie konstytucyjni – czyli łącznie 21 osób – otrzymali w sumie w 2017 roku prawie półtora miliona złotych nagród.

Zobacz także

Politycy mogli przelać pieniądze na regionalne oddziały Caritas

Jak podkreśla reporter Radia ZET, Caritas Polska to centrala organizacji charytatywnej, która ma swoje oddziały we wszystkich archidiecezjach. Jest ich ponad 50.

Zobacz także

Jak przekazał Radiu ZET Robert Kazimierski z działu komunikacji Caritas Polska, politycy mogli przelać kwoty do wybranych przez siebie filii. Prowadzą one własną rachunkowość i centrala nie ma dostępu do danych o darowiznach, jakie tam wpływają.

Zobacz także

Jeżeli zaś chodzi o wpłaty do Caritas Polska, to darowizny przekazało 12 ministrów, na łączną kwotę prawie 657 tysięcy złotych.

Zobacz także

Nie wiadomo, którzy z nich dokonali przelewów. Na to pytanie Caritas nie może odpowiedzieć ze względu na ochronę danych osobowych.

 

Przemysław Taranek/ RadioZET.pl/RadioZET