Zamknij

Poseł KO złożył mandat sejmowy. Będzie pracował w instytucji UE

11.06.2021 20:00
Kilion Munyama
fot. AP/Alik Keplicz/East News

Killion Munyama (KO) jeszcze w czerwcu obejmie stanowisko w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, gdzie będzie zajmować się relacjami UE-Afryka - poinformował rzecznik PO Jan Grabiec. Oznacza to, że poseł musiał złożyć swój mandat. W Sejmie Munyamę zastąpi Zbigniew Ajchler.

Killion Munyama złożył mandat poselski. Będzie teraz pracować w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (ESDZ). To unijna służba dyplomatyczna, która odpowiada za stosunki dyplomatyczne UE z państwami spoza Unii oraz prowadzi politykę zagraniczną i bezpieczeństwa Wspólnoty Europejskiej.

- Poseł Killion Munyama złożył mandat posła na Sejm RP w związku z tym, że wygrał konkurs na stanowisko w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych, gdzie ma zajmować się relacjami Unia Europejska - Afryka. Nowy urząd ma objąć już 15 czerwca - przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzecznik PO Jan Grabiec. Jak dodał, Munyamę w klubie KO zastąpi b. poseł Zbigniew Ajchler. - Ślubowanie poselskie ma złożyć na posiedzeniu Sejmu 15 czerwca - poinformował. 

Killion Munyama złożył mandat poselski. W Sejmie zastąpi go Zbigniew Ajchler

Killion Munzele Munyama, ekonomista i dr hab. nauk ekonomicznych pochodzi z Zambii (urodził się w 1961 r. w Makali, w dawnej Federacji Rodezji i Niasy). Do Polski przyjechał w latach 80. dzięki stypendium rządowemu. Prywatnie jest mężem oraz ojcem trójki dzieci. Mieszka w Karczewie niedaleko Grodziska Wielkopolskiego. 

W politykę zaangażował się na początku XXI wieku. W latach 2002-06 był radnym powiatu grodzkiego (woj. wielkopolskie), a w latach 2007-11 radnym sejmiku wielkopolskiego. W Sejmie zasiadał od 2011 r. W obecnej kadencji pracował w Komisji Spraw Zagranicznych.

Zbigniew Ajchler (ur. w 1955 r. w Szamotułach, woj. wielkopolskie) był posłem w poprzedniej kadencji Sejmu (2015-2019). Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Poznaniu. W przeszłości był radnym sejmiku wielkopolskiego; należał wówczas do SLD. Jest bratem obecnego posła Lewicy Romualda Ajchlera.

RadioZET.pl/PAP/pl.wikipedia.org