Ultimatum PSL ws. koalicji z PO? „Gdy nie będzie zbyt mocno skręcała w lewo”

19.06.2019 09:37
PSL
fot. Grzegorz Banaszak/REPORTER

– W sojuszu z PO widzimy się tylko wtedy, gdy Platforma nie będzie skręcała zbyt mocno w lewo – powiedział w środę Piotr Zgorzelski z PSL. Według niego w szerokiej koalicji, od Biedronia do PSL, trudno będzie ze względu na różnice światopoglądowe ułożyć sensowny program.

Sekretarz NKW PSL Piotr Zgorzelski pytany był w Polsat News, kto wśród ludowców lobbuje za tym, by partia startowała w wyborach w ramach Koalicji Obywatelskiej. „Jest dużo takich głosów, ale uważamy, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to scenariusz PSL-Koalicja Polska. W sojuszu z PO widzimy się tylko i wyłącznie wtedy, gdy Platforma nie będzie skręcała zbyt mocno w lewo” – odpowiedział. Zapowiedział, że ostateczna decyzja PSL dotycząca wyborów zapadnie 6 lipca, kiedy odbędzie się rada naczelna PSL.

– Nie godzimy się na to, aby w szeroko rozumianej koalicji, powiedzmy od Biedronia do PSL, można było ułożyć jakikolwiek sensowny program, ponieważ jest zbyt wiele różnic światopoglądowych – powiedział Zgorzelski. Dodał, że już podczas kampanii do PE ciężko było wytłumaczyć elektoratowi, że PSL jest na listach z tak różnymi od siebie partiami.

PSL w koalicji, ale z kim?

Jak zauważył, w wyborach do PE sprawy światopoglądowe „nie powinny być najważniejsze, bo nie stają na agendzie UE”. Natomiast inaczej jest jego zdaniem w wyborach do parlamentu krajowego. „Nie możemy sobie pozwolić na bycie w koalicji z ugrupowaniami, które kontestują sprawy ważne dla Polaków: wiary, tolerancji, tradycji” – ocenił.

Zobacz także

Zgorzelski pytany był, co PSL na to, że Platforma chce szerokiej koalicji z SLD. „Jeżeli to jest deklaracja ostateczna, to miejsca w takiej koalicji dla PSL nie ma. Dlatego też budujemy projekt PSL – Koalicja Polska, rozmawiamy ze środowiskami konserwatywnymi [...], z Kukiz'15, bezpartyjnymi samorządowcami. Wiele środowisk konserwatywnych, centrowych chce do tej koalicji przystąpić” – poinformował.

– Nasz projekt – Emerytura bez podatku – mówiący o tym, że Polacy nie muszą płacić podatków do śmierci – jest naszym warunkiem brzegowym. Nie wejdziemy do koalicji, nie porozumiemy się z żadną partią polityczną, która nie zaakceptuje tego projektu – powiedział.

Podział polityczny wśród wyborców

Według niego polska scena polityczna jest podzielona na trzy segmenty wyborców: jedna trzecia chce głosować na PO i ugrupowania lewicowe, jedna trzecia na PiS. „Ale jeszcze jest jedna trzecia, bardzo ważna część Polaków, która chce właśnie projektu centrowego, gdzie mówimy o budowaniu wspólnoty i mówimy o przywróceniu szacunku człowieka do człowieka, gdzie nie eskalujemy spraw, tylko staramy się je w duchu dialogu rozwiązywać. To jest program PSL” - ocenił Zgorzelski.

Zobacz także

Na początku czerwca Rada Naczelna PSL zdecydowała o budowie bloku na wybory parlamentarne pod nazwą Koalicja Polska. Do współpracy PSL zaprasza ugrupowania, którym bliskie są „wartości chrześcijańskie, demokratyczne, ludowe i narodowe”. 

RadioZET.pl/PAP