Zamknij

Kolejni żołnierze USA wylądowali w Polsce. "Odstraszanie to najlepsza odpowiedź"

06.02.2022 15:30

W Polsce wylądował w niedzielę 6 lutego kolejny samolot z amerykańskimi żołnierzami. Wojsko Polskie zasili na wschodniej flance NATO łącznie 1700 żołnierzy z USA. – Odstraszanie i solidarność to najlepsza odpowiedź na agresywną politykę Moskwy i próbę odbudowy imperium rosyjskiego – mówił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Kolejni żołnierze USA wylądowali w Polsce
fot. PAP/Darek Delmanowicz

Żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej USA wylądowali w niedzielę na lotnisku w podrzeszowskiej Jasionce. Będą oni stacjonowali w Polsce w ramach wzmocnienia wschodniej flanki sojuszu wojskowego NATO. Pierwsi amerykańscy żołnierze wylądowali w Polsce w sobotę 5 lutego, również w Jasionce.

- Odstraszanie i solidarność to najlepsza odpowiedź na agresywną politykę Moskwy i próbę odbudowy imperium rosyjskiego. To jest jedyna metoda, żeby zapewnić bezpieczeństwo Polsce i państwom Sojuszu Północnoatlantyckiego – mówił w niedzielę szef MON Mariusz Błaszczak.

Kolejni żołnierze z USA wylądowali w Polsce. "To jedyna metoda"

Minister dodał, że jest to "odpowiedź" na agresywne poczynania Moskwy, eskalującej napięcie przy granicy z Ukrainą. – Miałem sposobność kilkakrotnie, w ostatnim tygodniu również, rozmawiać z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem na ten temat. Ale to jest konsekwencja wielu spotkań, wielu rozmów pana prezydenta Andrzeja Dudy, jako zwierzchnika Sił Zbrojnych – powiedział Błaszczak.

- Obecność spadochroniarzy amerykańskich świadczy o jedności, solidarności i determinacji sojuszu do wsparcia krajów wschodniej flanki NATO - powiedział w niedzielę gen. bryg. Wojciech Marchwica po przylocie żołnierzy USA do Rzeszowa.

W Polsce stacjonują już żołnierze amerykańscy, którzy wraz z nowoprzybyłymi spadochroniarzami będą konsekwentnie realizować plan ćwiczeń i szkoleń. – Ma to na celu doskonalenie współdziałania pomiędzy naszymi armiami - wskazał Marchwica.

RadioZET.pl/PAP - Aneta Oksiuta, Wojciech Huk