Zamknij

"Zaj.....y cię". Wulgarne napisy i symbole na bloku organizatora Strajku Kobiet

17.02.2021 18:28
Koluszki
fot. Facebook/Patryk Kurc

Szubienicę, nazistowskie symbole oraz wulgarne napisy wymalowano na bloku, w którym mieszka organizator Strajku Kobiet w Koluszkach (woj. łódzkie). Policja wszczęła już postępowanie w tej sprawie. 

Patryk Kurc, zamieszkały w Koluszkach (woj. łódzkie) lokalny aktywistka (organizator m.in. Strajku Kobiet) oraz asystent społeczny posłanki Hanny Gill-Piątek (współtworzącej koło poselskie Polska 2050), opublikował w mediach społecznościowych zdjęcia elewacji bloku, w którym mieszka.

Ktoś wymalował tam wulgarne napisy pod jego adresem, domalowując do tego szubienicę oraz numerację, będącą nazistowską symboliką. Swój wpis zaczął słowami: "Nadszedł dzień, gdy nie czuję się w swoim kraju bezpiecznie":

Dwa dni temu w koluszkowskim przejściu podziemnym pojawiła się swastyka, symbol nazizmu. Dziś to pojawiło się na elewacji bloku, w którym mieszkam. Życzą mi śmierci. Kto? Patrioci? Katoliccy działacze pro-life? Prawdziwi Polacy? Nie mogą wybaczyć mi organizacji Strajku Kobiet przed kilkoma miesiącami, bo wiedzą, że to my mamy słuszność

Patryk Kurc

"14 to symbol białych rasistów i neonazistów. 88 to skrót od HH czyli 'Heil Hitler'. Neonaziści istnieją i mają się dobrze. Symbol powieszony na szubienicy to Trzy Strzały - antyfaszyzm, antykomunizm i antymonarchizm. Socjalistyczne wartości, z którymi się identyfikuję. A przed oczami mam wokalne występy Korwina śpiewającego o wieszaniu socjalistów... Czy to już czyste zło? Czy to tylko próba zastraszenia? Quo Vadis, Polsko?" - pytał retorycznie. 

Koluszki. Wulgarne napisy i nazistowskie symbole na bloku organizatora Strajku Kobiet

Sprawę została zgłoszona na policję. - Wszczęliśmy czynności w zakresie propagowania treści faszystowskich. Trwają czynności mające na celu ustalenie sprawców, na tym etapie nie mogę podać szczegółów dotyczących naszych działań - przekazała w rozmowie z tvn24.pl mł. asp. Urszula Ptasznik z policji w Koluszkach. Za takie przestępstwo grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. 

Sam Kurc ma świadomość, że decydując się na aktywność społeczną, musi "konfrontować swoje spojrzenie na świat z innymi, którzy mają inne systemy wartości". - Dotąd jednak nigdy dyskusja nie wkraczała w rejony, gdzie grozi się komuś śmiercią i używa symboli z najmroczniejszych czasów naszej historii - przyznał, także w rozmowie z tvn24.pl.

- Poziom nienawiści jest tak duży, że boję się o najbliższych. Nie mogę wyjść bez rozglądania się, czy ktoś się mną za bardzo nie interesuje i nie stanowi zagrożenia. To po prostu straszne - podsumował aktywista. 

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/Facebook/tvn24.pl