Zamknij

Komentarze po debacie Kidawa-Błońska - Jaśkowiak. Publicyści nie mają litości

07.12.2019 17:10
Prawybory prezydenckie
fot. PAP

Politycy PO chwalący popieranych przez siebie kandydatów oraz publicyści i przeciwnicy polityczni zdecydowanie krytykujący zarówno przebieg dyskusji, jak i ofertę programową PO na przyszłoroczne wybory prezydenckie - w sieci pojawiły się już komentarze dotyczące sobotniej debaty między Małgorzatą Kidawą-Błońską a Jackiem Jaśkowiakiem w ramach prawyborów prezydenckich w Platformie Obywatelskiej. 

Małgorzata Kidawa-Błońska i Jacek Jaśkowiak zmierzyli się w debacie w ramach prawyborów prezydenckich w Platformie Obywatelskiej. Wicemarszałkini Sejmu i prezydent Poznania. To było jedyne tego typu starcie przed zaplanowaną na 14 grudnia konwencją PO, podczas której 747 delegatów wybierze kandydata tej formacji w przyszłorocznych wyborach prezydenckich.

Politycy PO komentują po debacie Jaśkowiaka z Kidawą-Błońską

Oboje kandydatów zaprezentowało swoje pomysły oraz wizje prezydentury w  sposób dość ogólny, pozbawiony konkretów. Sami zainteresowani, jak i część polityków PO starała się bronić samej debaty, a nawet wskazywać jej zwycięzców.

"Bardzo ciekawa debata w prawyborach prezydenckich w PO. Jacek Jaśkowiak bardzo dobry ale Malgorzata Kidawa - Blońska w mojej ocenie REWELACYJNA. Przygotowana, zmotywowana, precyzyjna, pełna energii. Format prezydenta RP!" - chwalił swoją partyjną koleżankę marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

"A ja, choć biegam maratony, podpisuję się pod słowami  @M_K_Blonska  #Kidawa2020 - wtórował Borys Budka, wymieniany jako potencjalny główny rywal Grzegorza Schetyny w walce o fotel przewodniczącego Platformy. 

"Ogromny szacunek dla Małgorzaty Kidawy - Błońskiej, ale debata potwierdziła: Jacek Jaśkowiak jest w stanie pokonać Andrzeja Dudę. Odwaga, konkret, doświadczenie. Prawdziwy prezydent, który daje nadzieję na silne państwo" - komentował natomiast poznański senator Marcin Bosacki, uważany za stronnika Jaśkowiaka. 

Publicyści i przeciwnicy polityczni bezlitośni

Większość publicystów oraz polityków innych partii nie podzielała obecnego w PO entuzjazmu i dość jednoznacznie krytycznie wypowiedziała się o dyskusji toczonej w Centrum Prasowym Foksal, uznając ją za nudną, jałową i pozbawioną wartościowych propozycji. 

"Jedyne co ta debata pokazuje to jak bardzo PO jest nieprzygotowana na wybory prezydenckie" - napisał Michał Kolanko z "Rzeczpospolitej", który wnikliwie oglądał debatę i co kilka minut w krytyczny sposób komentował ją na Twitterze.

"Zamiast komentarza do debaty PO piszę właśnie oficjalne pismo do Platformy w sprawie zwrócenia mi półtorej godziny mojego życia. ¡No pasarán!" - ironizował Łukasz Rogojsz z Gazeta.pl, który w swoim późniejszym komentarzu na portalu podkreślał, że Jaśkowiak nie wykorzystał świetnej szansy, aby przekonać do siebie większą część aktywu PO.

- He, he. Wy sobie tu debatujcie, a ja już objechałem wszystkie powiaty w kraju - tak z kolei sarkastycznie komentował Robert Feluś z Wirtualnej Polski. Do słów dołączył zdjęcie uśmiechniętego Andrzeja Dudy, nawiązując do faktu, że podczas gdy największa partia opozycyjna nadal nie wie, kogo wystawi w wyborach, obecny prezydent już de facto rozpoczął kampanię wyborczą.

"Małgorzata Kidawa-Błońska o tym, że trzeba przestrzegać restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego. Jacek Jaśkowiak decyzje kobiet o ciąży i macierzyństwie nazywa "dramatycznymi", do podjęcia tylko pod nadzorem psychologa. Prawybory prezydenckie w PO dowodzą, jak antykobieca jest to partia" - punktowała z kolei posłanki Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. 

"Debata kandydatów w prawyborach PO po raz kolejny boleśnie obnażyła braki merytoryczne i programowe tej formacji. Nie było tam żadnej konkretnej oferty dla Polaków. Można powiedzieć, że Prezydent Andrzej Duda to zupełnie inna liga" - ocenił natomiast szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. 

RadioZET.pl/Twitter