Zamknij

Komisja ds. VAT zakończyła prace. Opozycja grzmi: Zamówienie polityczne

06.09.2019 15:44
Komisja ds. VAT
fot. Jan Bielecki/East News

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przyjęła, po kilku poprawkach, raport końcowy ze swych prac. Sprawozdanie odczyta przed Sejmem przewodniczący organu, Marcin Horała (PiS). Opozycja z PO-KO mówi o zamówieniu politycznym, a rządzący - o "kapitulacji poprzedników przed bandytami i mafiami paliwowymi".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Komisja ds. VAT zakończyła dziś swoją pracę. Raport wraz z autopoprawkami zgłoszonymi przez przewodniczącego komisji Marcina Horałę przyjęto 6 głosami, wobec trzech przeciw i jednym wstrzymującym się.

Przewodniczący Horała nie ukrywał zadowolenia z raportu końcowego.

Jego główne tezy, to, jak już wcześniej przedstawialiśmy: stwierdzenie ogromnej skali nieprawidłowości, oszustw, wyłudzeń i innych działań prowadzonych do uszczupleń dochodów Skarbu Państwa w stopniu zagrażającym bezpieczeństwu wewnętrznemu państwa i interesom SP. Poza kilkoma wnioskami do prokuratury, w opinii komisji stanowi to delikt konstytucyjny, który powinien skutkować postawieniem przed Trybunałem Stanu osób odpowiedzialnych, czyli byłych premierów i byłych ministrów finansów

Marcin Horała, przewodniczący komisji ds. VAT

Inne zdanie w tej materii miał członek komisji Zbigniew Konwiński (PO-KO), który ocenił prace komisji jako „zamówienie polityczne”. W imieniu opozycji złożył do raportu tzw. zdanie odrębne.

Zamówienie polityczne nie oddające tego, co się działo przez osiem lat, kiedy rządziła Platforma Obywatelska i PSL

Zbigniew Konwiński (PO-KO), członek komisji ds. VAT

Konwiński podkreśla, że problem wyłudzeń VAT to zjawisko wykraczające poza rządy PO.

Zobacz także

Żeby problem dokładnie zbadać, należałoby badać go bez ograniczeń czasowych, czyli nie tylko lata 2008-2015, ale szerzej. Według kontroli skarbowej np. w 2006 roku luka w podatku VAT była wyższa niż w 2007, 2008, 2009 i 2010 roku. Ale tego okresu wcześniejszego oczywiście komisja nie badała

Zbigniew Konwiński (PO-KO)

W sprawozdaniu komisji, odczytanym w sierpniu tego roku, przewodniczący Horała domagał się postawienia przed Trybunału Stanu premierów Donalda Tuska i Ewy Kopacz oraz ministrów finansów Jacka Rostowskiego i Mateusza Szczurka.

RadioZET.pl/PAP