Zamknij

Konfederacja chce uznania ambasador Mosbacher za persona non grata w Polsce

15.07.2020 13:41
Ambasador USA
fot. East News/Jakub Kaminski

Posłowie Konfederacji chcą uznania ambasador Georgette Mosbacher za persona non grata w Polsce. Według nich ambasadorska ingeruje w polską politykę wewnętrzną, łamiąc Konwencję wiedeńską. Według polityków Konfederacji polskie władze nie interweniują w odpowiedni sposób.

"Pani Mosbacher powinna być osobą niepożądaną, persona non grata w Polsce" - uznali posłowie Konfederacji na środowej konferencji zwołanej w Sejmie.

Konfederacja: Mosbacher powinna być osobą niepożądaną w Polsce

Na środowej konferencji sejmowej posłowie Konfederacji przekazali, że domagają się wydalenia z Polski Georgette Mosbacher.

Nadszedł czas, by powiedzieć, że pani Mosbacher jest persona non grata w Polsce. Wzywamy rząd do zdecydowanej reakcji w tej sprawie. Niech rząd przestanie udawać, że pani ambasador nie zachowuje się jak gubernator w Polsce

- powiedział poseł Konfederacji, Robert Winnicki.

Zobacz także

Natomiast Grzegorz Braun podczas swojego wystąpienia powiedział "Mosbacher go home". Następnie Winnicki informował o uchybieniach jakie zdaniem Konfederacji popełniła ambasador. Dotyczą one ingerowania w politykę wewnętrzną Polski, czy też krytyki działań polskich władz.

Zobacz także

"Mam wypisanych 9 ingerencji, publicznie znanych, w polski porządek prawny, polityczny. 5 dotyczy obrony stacji TVN jako medium kontrolowanego przez kapitał amerykański. Są to wypowiedzi, na które nie może być zgody państwa polskiego. Ona naruszają Konwencję wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych między państwami. Pani Mosbacher krytycznie odnosiła się do polskich polityków, głównie partii rządzącej i to nie spotkało się z reakcją państwa polskiego" - tłumaczył poseł Winnicki.

Zobacz także

Poseł wyjaśnił także, że ingerencja amerykańskiej polityczki miała dotyczyć także działań Polskich wbrew interesowi USA i amerykańskich firm w Polsce.

Broniła Ubera przed zmianami przygotowanymi przez resort infrastruktury, krytykowała zapowiedź podatku od usług cyfrowych, który miał dotknąć amerykańskie korporacje, zabierała głos ws. wdrażania technologii 5G, zgodnie z interesami USA

- mówił Winnicki.

Zobacz także

Posłowie Konfederacji powołali się także na Konwencję genewską. Według nich działania Mosbacher są sprzeczne z jej zapisami. "Wyzywamy rząd do zdecydowanej reakcji" - zaapelował Robert Winnicki. Politycy Konfederacji dodali, że nie istotne jest to, czy zgadzają się z projektami krytykowanymi przez amerykańską polityczkę, ale akt nadużycia uprawnień przez Mosbacher.

RadioZET.pl