Zamknij

Konferencja Macierewicza ws. katastrofy smoleńskiej. "To przesądziło o tragedii"

11.04.2022 13:02
Antoni Macierewicz
fot. Piotr Molecki/East News

Raport podkomisji smoleńskiej przedstawił w poniedziałek 11 kwietnia na konferencji jej przewodniczący Antoni Macierewicz. Potwierdził wersję z wybuchami w skrzydle i centropłacie samolotu Tu-154M. W ocenie Macierewicza raport stanowi podstawę do złożenia skargi do Europejskiej Trybunału Praw Człowieka.

  • Podkomisja smoleńska z przewodniczącym Antonim Macierewiczem na czele przedstawiła raport końcowy dotyczący katastrofy samolotu prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010 roku
  • Komisja potwierdziła unieważnienie raportu komisji Jerzego Millera z 29 lipca 2011 roku. Macierewicz mówił o ukrywaniu, fałszowaniu i niszczeniu dowodów przez rząd Donalda Tuska
  • - Bezspornym dowodem ingerencji Rosji był wybuch w lewym skrzydle samolotu przed minięciem brzozy. Komisja zlokalizowała miejsce i czas eksplozji, a następna eksplozja nastąpiła w centropłacie – mówił Macierewicz. 
  • Wniosek końcowy raportu - w opinii podkomisji - powinien stanowić podstawę do podjęcia działań na arenie międzynarodowej, w tym złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - podsumował przewodniczący podkomisji smoleńskiej.

Konferencja Antoniego Macierewicza

Konferencja Antoniego Macierewicza zapowiedziana jest na poniedziałek na godz. 11. Poseł PiS oraz były minister obrony narodowej przedstawi raport kierowanej przez siebie podkomisji ws. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

"Raport z badania zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu Tu 154-M nr 101 nad lotniskiem Smoleńsk Siewiernyj na terenie Federacji Rosyjskiej" zostanie upubliczniony w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych w Warszawie przy ulicy Puławskiej. 

Przypomnijmy, że 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154, którym leciała delegacja na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.

RadioZET.pl/PAP

C