Zamknij

Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19. Rząd ogłosił decyzję

21.09.2021 12:15
Konferencja premiera 21.09
fot. Jakub Kaminski/East News

Konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra zdrowia Waldemara Kraski dotyczyła m.in. rekomendacji rządu w sprawie podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19. - Będzie ona dostępna dla osób, które pracują z pacjentami i osób powyżej 50. roku życia - przekazał szef rządu. 

Konferencja prasowa premiera  Mateusza Morawieckiego oraz wiceministra zdrowia Waldemara Kraski odbyła się we wtorek przed godziną 13. Szef rządu na początku spotkania z dziennikarzami poinformował o nowelizacji budżetu na 2022 rok i zwiększeniu wydatków na zdrowie, rolnictwo i inwestycje drogowo-kolejowe. 

- Pan Tusk z panem Rostowskim musieli robić nowelizację w 2013 roku, kiedy było źle, kiedy zabierali pieniądze, kiedy tych pieniędzy nie było, bo nie było umiejętności zarządzania budżetem. My dzisiaj mamy zupełnie odwrotną sytuację, kiedy na skutek lepszych dochodów, kiedy na skutek uszczelnień, które wdrażamy pojawia się więcej pieniędzy w budżecie, więcej dochodów - mówił Mateusz Morawiecki.

Premier dodał, że dochody budżetowe okazały się zdecydowanie wyższe od wcześniej planowanych i sięgają one do 80 mld zł. - Mam niewątpliwą przyjemność zakomunikowania nowelizacji budżetu, która powoduje, że możemy więcej środków zainwestować, więcej środków zaangażować: po pierwsze na zdrowie, na zwiększenie budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, wiele wycen będzie ulegało zmianie, ale także na wynagrodzenia, również na uczelnie, które zajmują się kształceniem naszych przyszłych medyków - powiedział.

- Oprócz tego, że już ten rok będzie absolutnie rekordowy z punktu widzenia wydatków na zdrowie, częściowo dlatego, że jest Covid, ale nie tylko, także dlatego, że wygospodarowaliśmy maksymalne kwoty właśnie na zdrowie, to prócz tego przeznaczamy na ochronę zdrowia dodatkowe środki w wysokości 1 miliarda złotych - opisywał. 

Trzecia dawka szczepionki przeciw Covid-19. Rząd ogłosił decyzję

Premier Morawiecki ogłosił również, że Rada Ministrów zarekomendowała, aby po 6 miesiącach od pełnego szczepienia przeciw Covid-19 można było stosować trzecią dawkę przypominającą.

- Wypracowaliśmy wspólne i spójne rekomendacje. Po pół roku od przyjęcia pełnej dawki szczepionki, osoby, które ukończyły 50 rok życia oraz pracownicy medyczni, otrzymają dodatkową dawkę szczepionki - przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

- Przed nami czwarta fala epidemii. Jedyną bronią, jaką aktualnie mamy są szczepienia - dodał wiceszef MZ. Trzecią dawką szczepionki mają być preparaty firm Pfizer i Moderna. Rejestracja na szczepienie ma wystartować 24 września.

szczepienia
fot. KPRM

Konferencja premiera i wiceministra zdrowia 21.09 - relacja na żywo

RadioZET.pl/PAP