Zamknij

Gorąco wokół Ministerstwa Zdrowia. Niedzielski rozważa dymisję? Rzecznik resortu komentuje

PAP
18.01.2022 11:03
Minister zdrowia Adam Niedzielski
fot. Pawel Wodzynski/East News

Mnożą się doniesienia sugerujące, że minister zdrowia Adam Niedzielski rozważa dymisję. Miałoby to mieć związek z tzw. ustawą posła Hoca. Rzecznik resortu zdrowia jednak zaprzecza.

Adam Niedzielski nie rozważa dymisji - zapewnił rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, odnosząc się do wcześniejszych doniesień medialnych o tym, że szef MZ swoją obecność w rządzie uzależnia od przyszłości tzw. ustawy posła Hoca. - Właśnie wychodzę od ministra Niedzielskiego i nie rozważaliśmy żadnej dymisji, minister Niedzielski nie rozważa dymisji - mówił na wtorkowym briefingu prasowym Andrusiewicz.

Jak dodał, Niedzielski podczas weekendowych rozmów z premierem Mateuszem Morawieckim i prezesem Jarosławem Kaczyńskim dostał zdecydowane zapewnienie, że "ta ustawa będzie teraz priorytetem". - Jeżeli będzie priorytetem to znaczy, że będzie procedowana bardzo szybko.(...) Minister wyraził się jasno i kategorycznie - ta ustawa jest dla nas, jako Ministerstwa Zdrowia, kluczem do zarządzania V falą epidemii, kluczem, bez którego tą epidemią będzie trudno zarządzać - powiedział.

Ustawa posła Hoca. "Jest zapewnienie, że ustawa będzie procedowana"

Rzecznik MZ powiedział, że "jest zapewnienie, że ustawa będzie procedowana". - Przyjmujemy to za dobrą monetę i czekamy na najbliższe posiedzenie Sejmu. (...) Na tę chwilę najważniejsze, by ten projekt wszedł w życie, żeby został uchwalony jak najszybciej przez Sejm, a potem przez Senat, a potem podpisany przez prezydenta - dodał Andrusiewicz.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ustawa posła Czesława Hoca. O co chodzi w kontrowersyjnym projekcie?

We wtorek rząd przyjmie stanowisko wobec poselskiego projektu o weryfikacjo covidowej złożonego w Sejmie przez grupę posłów PiS. Jak uzasadniono w projekcie, zapisy mają "umożliwić pracodawcy sprawowanie rzeczywistej kontroli nad ryzykiem wystąpienia infekcji wirusa SARS-CoV-2, powodującego chorobę COVID-19 w zakładzie pracy". Znalazły się tam zapisy, że pracodawca będzie mógł żądać od pracownika okazania informacji o szczepieniu przeciw COVID-19 lub o negatywnym wyniku testu albo też informacji o przebytej infekcji. Pierwsze czytanie projektu odbyło się w połowie grudnia 2021 r., a 5 stycznia br. w Sejmie zorganizowano wysłuchanie publiczne. 11 stycznia sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała projekt ustawy o weryfikacji covidowej. 

RadioZET.pl/PAP: Agata Zbieg

C