Zamknij

Gowin nie rozmawia z Kaczyńskim i Morawieckim? "Odstawiony na boczny tor"

28.07.2021 23:12
Jarosław Gowin
fot. Piotr Molecki/East News

Jarosław Gowin ma być odstawiany na boczny tor w koalicji Zjednoczonej Prawicy - donosi Wirtualna Polska. Według ustaleń portalu wicepremier i szef Porozumienie nie rozmawia już od jakiegoś czasu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim ani premierem Mateuszem Morawiecki. 

Jarosław Gowin ma o czym myśleć. Przynajmniej tak wynika z najnowszych doniesień Wirtualnej Polski, wedle których jego partia Porozumienie ma być coraz bardziej izolowana w ramach koalicji rządowej, czyli Zjednoczonej Prawicy. 

- Po tym, jak Mateusz Morawiecki został wiceprezesem partii rządzącej, stał się mniej otwarty na jakiekolwiek negocjacje. Jarosław Gowin od kilkunastu dni jest całkowicie odsunięty na boczny tor - powiedział WP jeden z polityków obozu rządzącego, dodając, że oprócz braku rozmów z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, teraz "nie ma koalicyjnych spotkań nawet z szefem rządu". 

Jarosław Gowin i Porozumienie wypychani z koalicji? WP pisze o "odsunięciu na boczny tor"

Portal przypomina, że jedną z podstaw konfliktu w ramach koalicji jest sprzeciw Porozumienia wobec niektórych postulatów zawartych w Nowym Ładzie. "Gowinowcy" mają być przeciwni - ich zdaniem - "dożynaniu przedsiębiorczości" i rozwiązaniom, które "nie powinny się zdarzyć w demokratycznym europejskim kraju". – Będziemy zgłaszali swoje poprawki, w obecnej formie projekt jest nie do zaakceptowania – zapowiadają przedstawiciele partii (cytaty za: wp.pl). Ponoć Morawiecki konsultuje PŁ z wieloma politykami w rządzie (m.in. z ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim), ale z Gowinem akurat ostatnio nie. 

To jednak nie wszystko. Ponoć Porozumienie pomijane jest w ustaleniach ws. strategii walki z pandemią. A Gowin - wedle nieoficjalnych doniesień, przytaczanych przez WP - ma być zwolennikiem m.in. obowiązkowych szczepień dla medyków. Domaga się również zapewnień, że osoby zaszczepione nie będą cierpiały z powodu ewentualnych obostrzeń, jakie rząd może szykować już na wczesną jesień. Tak pisał ostatnio na Twitterze:

Kolejną kością niezgody ma być sprawa "lex TVN", czyli projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji, zmieniającego m.in. zasady przyznawania koncesji mediom z udziałem kapitału zagranicznego (większościowy pakiet mogłyby utrzymywać jedynie firmy pochodzące z Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Zdaniem wielu projekt ten jest skierowany przeciwko stacji TVN, która obecnie jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

"Lex TVN" i poprawki Porozumienia. Wicerzecznik: lepiej, by takie projekty były z nami konsultowane

Porozumienie zaproponowało poprawkę, by kryterium posiadania akcji nie było członkostwo w EOG, tylko OECD, co pozwalałoby Amerykanom utrzymać większościowy pakiet akcji w TVN. Poprawka ta - podobnie jak prawie wszystkie, zgłoszone przez opozycję podczas wtorkowego posiedzenia komisji kultury i środków przekazu - zostały odrzucone. W tej sprawie wypowiedział się m.in. wicerzecznik partii Gowina Jan Strzeżek.

Współpracujemy razem 7 lat, wiele rzeczy nas różni, ale jeszcze więcej nas łączy. Gdybyśmy każde odrębne zdanie traktowali jako początek końca koalicji, to Zjednoczona Prawicy nie wygrałaby wyborów. Dobra komunikacja jest jednak podstawą współpracy i na pewno zdecydowanie prościej by było, gdyby projekty takie jak "lex TVN" były z nami konsultowane 

Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia

Co na to przedstawiciele PiS? Ich zdaniem - jak mówią nieoficjalnie w rozmowach z WP - "współpraca w rządzie odbywa się zgodnie z zasadami". Dodają równocześnie, że "uwagi Porozumienia przestały być konstruktywne, służą rozbijaniu jedności i są obliczone na polityczny zysk". Zarzucają im też, że ich poglądy ws. Polskiego Ładu są dużo mniej radykalne niż politycy od Gowina przedstawiają w mediach. 

RadioZET.pl/wp.pl/PAP