Zamknij

Misja w Afganistanie oficjalnie zakończona. Duda: składam hołd poległym

02.07.2021 15:25
Andrzej Duda
fot. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER/East News

Misja polskich żołnierzy w Afganistanie oficjalnie się zakończyła. Również w piątek po prawie 20 latach wojska amerykańskie opuściły Bagram, najważniejszą bazę misji NATO w Afganistanie.

Prezydent Andrzej Duda oficjalnie zakończył polską misję wojskową w Afganistanie podczas obchodów święta Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

- Niejednokrotnie polscy żołnierze ratowali zdrowie, życie, ryzykowali życiem. Niestety byli także tacy, którzy z misji już nie powrócili, polegli tam gdzieś na obcej ziemi ku rozpaczy nas wszystkich, największej swoich bliskich - powiedział. 

Błaszczak: okazaliśmy solidarność

Duda poinformował, że w piątek z rąk płk. Pawła Pytko, dowódcy ostatniej zmiany polskiego kontyngentu w Afganistanie, odebrał polską flagę. Została ona zabrana z przez żołnierzy, którzy brali udział w ostatniej zmianie Polskiego Kontyngent Wojskowego (PKW) w tym kraju. Podczas prawie 20 lat afgńskiej misji poległo 44 polskich żołnierzy, a prawie 1000 zostało rannych.

Prezydent poprosił zgromadzonych o uczczenie minutą ciszy wszystkich tych, którzy polegli w Afganistanie. - Składam hołd wszystkim naszym poległym żołnierzom, wszystkim rannym i poszkodowanym oraz najbliższym naszych żołnierzy - powiedział.

Minister obrony Mariusz Błaszczak przypomniał, że misja w Afganistanie została podjęta ze względu na atak na Stany Zjednoczone 11 września 2001 roku. - U podłoża tej misji legł atak terrorystyczny na naszego sojusznika. Okazaliśmy solidarność - podkreślił.

Amerykanie opuścili Bagram

Również 2 lipca, po prawie 20 latach. wojska USA opuściły Bagram - najważniejszą bazę wojskową misji NATO w Afganistanie. Wojska były wycofywane z bazy partiami, w piątek opuści ją ostatni amerykański żołnierz.

Baza lotnicza Bagram znajduje się godzinę jazdy samochodem od stolicy Afganistanu, Kabulu, i jest jedną z największych baz sił międzynarodowych w tym kraju. Znajduje się tam jedno z głównych lotnisk, a także więzienie. W bazie stacjonowały głównie wojska amerykańskie.

Stany Zjednoczone zakończyły działania bojowe w Afganistanie w 2014 roku. Od tego czasu w kraju tym pozostawało 20 tys. żołnierzy z państw NATO, w tym 12 tys. z USA. Zajmowali się szkoleniem i wspieraniem armii afgańskiej walczącej z talibami. 

RadioZET.pl/PAP