Radny PiS złożył koledze życzenia. "Wytępienia czerwonej i tęczowej zarazy"

11.08.2019 13:58
Radny PiS z Konina
fot. Facebook/Robert Popkowski

"Wszystkiego najlepszego, zdrowia, a potem spełnienia marzeń dotyczących wytępienia czerwonej i tęczowej ZARAZY. Pozdrawiam Jacku i jeszcze raz Najlepszego" - takie życzenie opublikował na Facebooku radny PiS z Wielkopolski. Sprawa trafi do prokuratury, a sam zainteresowany, tłumacząc się, nawiązuje do...komunizm i ideologii totalitarnych. 

Robert Popkowski, pochodzący z Konina (woj. wielkopolskie) radny sejmiku wojewódzkiego z ramienia PiS  i szef wielkopolskich struktur Solidarnej Polski złożył za pośrednictwem Facebooka życzenia urodzinowe swojemu koledze z partii Jackowi Kubiakowi (także radnemu PiS, zasiadającemu w konińskiej radzie miasta). Ich treść mocno zainspirowana była głośnym kazaniem metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego o "tęczowej" i "czerwonej" zarazie:

Zobacz także

"Wszystkiego najlepszego, zdrowia, a potem spełnienia marzeń dotyczących wytępienia czerwonej i tęczowej ZARAZY. Pozdrawiam Jacku i jeszcze raz Najlepszego" - napisał na Facebookowym profilu Kubiaka. To nawiązanie do komentarza autorstwa Kubiaka, który pod artykułem na lokalnym portalu lm.pl, dotyczącym zmiany przewodniczącego Rady Miasta Konin , napisał: „Teraz będziemy mieli tęczową zarazę połączoną z czerwoną zarazą. Zobaczymy co się z tego wykluje?”

Zawiadomienie do prokuratury

Post spotkał się ze zdecydowaną reakcją Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, który poinformował na FB, że złożył już zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez radnego:

" <WYTĘPIENIA TĘCZOWEJ ZARAZY> ŻYCZY RADNY PiS Robert Popkowski, pisowski radny Sejmiku Wielkopolskiego, składa takie życzenia swojemu partyjnemu koledze. Zamień "<tęczę> na Żydów i mamy życzenia <spełnienia marzeń>, jakie mogli składać sobie hitlerowcy" - czytamy w poście. Złożenie zawiadomienia do prokuratury zapowiedziało już także dwoje posłów klubu PO-KO Paulina Hennig-Kloska i Tomasz Nowak. 

Radny się tłumaczy i nawiązuje do...komunizmu

Sam radny w rozmowie z innym lokalnym portalem koninskagazetainternetowa.pl skomentował już całą sytuację, w dość absurdalny sposób nawiązując przy tym do...komunizmu. Zarzucił przy tym politykom opozycji podwójne standardy.

Zobacz także

- Życzenia skierowałem do osoby, która ma jednoznacznie negatywny stosunek do komunizmu i innych ideologii totalitarnych, ponieważ są one wrogo nastawione do tradycyjnych polskich wartości - powiedział dziennikarzom.

.- Co do działań posłów z Koalicji Obywatelskiej, rozumiem, że rozpoczęła się kampania wyborcza. Szkoda jednak, że nie reagowali wtedy, gdy ich polityczny kolega Sikorski mówił o dorzynaniu watahy, a polityczny guru Schetyna o PiS-owskiej szarańczy - dodał. 

RadioZET.pl/poznan.wyborcza.pl/koninskagazetainternetowa.pl/lm.pl/Facebook