Zamknij

Nie dostał się do Senatu, ale ma szanse na inną funkcję. Radziwiłł wojewodą?

07.11.2019 14:45
Konstanty Radziwiłł
fot. Bartosz Krupa/East News

Stracił mandat senatora, ale zyskać może zupełnie nową funkcję. Konstanty Radziwiłł – jeśli wierzyć medialnym doniesieniom – ma zastąpić Zdzisława Sipierę na stanowisku wojewody mazowieckiego. 

Informację jako pierwszą podało Radio Plus. Dziennikarze rozgłośni ustalili, że kandydatura Radziwiłła zyskała już aprobatę premiera Mateusza Mazowieckiego. Ale nikt z kręgów rządowych jej jeszcze nie potwierdził.

Zobacz także

– Nie wyciągnie Pan ode mnie żadnych informacji personalnych. Musimy poczekać jeszcze parę dni. Czy byłby to dobry kandydat? Znam Konstantego Radziwiłła, bo razem pracowaliśmy w Senacie i mam o nim jak najlepsze zdanie. Są pewne uzgodnienia, ale to wszytko należy do kompetencji premiera – powiedział w rozmowie z Radiem ZET eurodeputowany z ramienia PiS Adam Bielan.

Zobacz także

Radziwiłł, który w latach 2015-18 piastował urząd ministra zdrowia (a w latach 2001-10 przewodniczył Naczelnej Izbie Lekarskiej), zasiadał w poprzedniej kadencji w Senacie. Został wybrany w 2015 roku, wygrywając w okręgu podwarszawskim m.in. popieranym przez PO Romanem Giertychem. W tym roku nie obronił jednak swojego mandatu, przegrywając dość zdecydowanie z kandydatem opozycji Michałem Kamińskim.

Zobacz także

Mianowanie nowego wojewody jest konieczne, gdyż dotychczas zajmujący to stanowisko Zdzisław Sipiera zdobył mandat poselski (również w okręgu podwarszawskim), a prawo zabrania łączenia funkcji parlamentarzysty i wojewody. 

RadioZET/Radio Plus