Pisologia? Lubnauer ostrzega przed „niezwykle groźnym zjawiskiem”

06.04.2019 12:07
Pisologia? Lubnauer ostrzega przed „niezwykle groźnym zjawiskiem”
fot. PAP/Radek Pietruszka

Przez ostatnich 40 miesięcy obserwujemy, jak na naszych oczach rodzi się nowa doktryna polityczna "pisologia" - zjawisko niezwykle groźne dla Polski i Polaków - mówiła w sobotę podczas konwencji Koalicji Europejskiej przed majowymi wyborami szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.

Zdaniem Katarzyny Lubnauer „pisologia” opiera się na trzech filarach. To – jak mówiła - hipokryzja, dzielenie społeczeństwa i redefiniowanie słów kluczowych dla demokratycznej przyszłości.

PiS setki razy podkreślał, że wystarczy nie kraść, po czym rząd Beaty Szydło za nic przyznał sobie gigantyczne nagrody. Do państwowych urzędów, spółek i instytucji wysyłają żądnych kasy i władzy „Misiewiczów”, „jannigerów”, „wojciechowskie”, a Jarosław Kaczyński kombinuje, jak nie zapłacić za wykonaną usługę swojemu partnerowi w biznesie z Austrii. Czy to nie jest hipokryzja w czystej postaci?

pytała Lubnauer

Według szefowej Nowoczesnej "pisologia" to też dzielenie społeczeństwa na "lepszych i gorszych, godnych i niegodnych, prawomyślnych i nieprawomyślnych". "Jarosław Kaczyński nie potrafi funkcjonować w polityce bez szukania wrogów, dlatego kreuje ich na potęgę. Wrogami są sędziowie, kobiety z czarnych protestów, obrońcy konstytucji spod znaku KOD-u, prezydenci polskich miast, geje, niepełnosprawni, ostatnio zdecydowanie nauczyciele, a zawsze ta straszna opozycja" - podkreśliła Lubnauer. Jak dodała, wrogiem "może zostać każdy z nas, każdego dnia i z byle powodu".

Zobacz także

Jako przykład redefinicji kluczowych dla funkcjonowania demokratycznego państwa słów, wskazała m.in. na patriotyzm, który "według słownika PiS-u równa się prymitywnemu nacjonalizmowi, gdzie każdy kto myśli inaczej, nie jest patriotą".

- Według PiS-u godność to buta i pełna pogarda dla myślących inaczej, przekonanie, że oni są gorsi. Wolność to bezwolne funkcjonowanie pod dyktatem Jarosława Kaczyńskiego, a suwerenność to plucie Europie w twarz - powiedziała podczas konwencji liderka Nowoczesnej. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP