Zamknij

Forum PO. Schetyna mówi o zjednoczeniu opozycji. PSL: To zamknięcie rozmów

12.07.2019 12:01
Forum PO. Schetyna mówi o zjednoczeniu opozycji. PSL: To zamknięcie rozmów
fot. Piotr Molecki/East News

Rozpoczęła się konwencja programowa Platformy Obywatelskiej. Lider partii, Grzegorz Schetyna, coraz bardziej składnia się do zjednoczonego frontu sił opozycji, na wzór Koalicji Europejskiej sprzed ostatnich wyborów. W PSL nie mają wątpliwości – słowa Schetyny zamykają porozumienie z ludowcami.

Platforma Obywatelska zwiera szyki przed zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu. Na rozpoczętym dziś Forum Programowym padły wyraziste deklaracje.

Lider partii Grzegorz Schetyna dał do zrozumienia, że skłania się do szerokiego frontu sił opozycji, na wzór Koalicji Europejskiej.

Ludzie nam mówią: chcemy zjednoczonej opozycji. Mają rację. Ponad pięciu milionom ludzi, którzy oddali głos na Koalicję Europejską nie można powiedzieć: rozejdźcie się, trzeba się podzielić. Lepiej budować od trzydziestu ośmiu i pół procent niż od zera!

Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO

Konwent programowy stał się też okazją do wypunktowania opozycji. Schetyna mówił o Polsce zanieczyszczanej niemieckimi śmieciami i rosyjskim węglem.

- W Polsce robi się czarno od dymu z płonących niemieckich śmieci i rosyjskiego węgla, Prezes PiS Jarosław Kaczyński straszył kiedyś niemiecko-rosyjskim kondominium. Dziś mamy kondominium trucicieli - Grzegorz Schetyna, podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej.

Grzegorz Schetyna przeprasza za podniesienie wieku emerytalnego

Z ust lidera PO padały jednak nie tylko słowa ironii. Schetyna przeprosił wyborców, że w czasie rządów Platforma podniosła wiek emerytalny, do 67 lat dla mężczyzn i kobiet.

- Jeśli pada pytanie o wiek emerytalny, o słynne 67 lat, to przyznajemy: to był błąd, można to było przeprowadzić na zasadzie dobrowolności i zachęt, a nie przymusu - Grzegorz Schetyna. 

Marek Sawicki (PSL): Słowa Schetyny zamykają drogę do dalszych rozmów

Słowa Schetyny wywołały już pierwsze reakcje w PSL. Ludowcy, mówiący od kilku tygodni o warunkach koalicji z PO, są co najmniej rozczarowani.

Moim zdaniem lider PO Grzegorz Schetyna mówiąc o pójściu do wyborów z konserwatystami i lewicą zamyka drogę do dalszych rozmów z PSL. Widać wybrał " na lewo"

Marek Sawicki, poseł PSL, dla PAP

Dla ludowców taki wariant pozostaje dziś nie do przyjęcia. Wciąż nie zapadła jednak decyzja w tej sprawie.

RadioZET.pl/PAP/Onet