Zamknij

Schetyna obiecuje podwyżki dla nauczycieli. I zapowiada wotum nieufności wobec Zalewskiej

30.03.2019 13:26
Schetyna
fot. PAP

PiS doprowadził szkoły na skraj przepaści; polskie szkolnictwo to dziś chaos i upadek - powiedział w sobotę lider PO Grzegorz Schetyna. Nauczycielom należy się podwyżka i gwarantuję, że dostaną 1 tys. zł brutto, jak tylko wygramy wybory parlamentarne - zadeklarował.

Schetyna mówił na konwencji regionalnej Platformy Obywatelskiej we Wrocławiu, że polskie szkolnictwo przeżywa największy kryzys ostatniego 30-lecia.

Schetyna o polskim systemie edukacji

- Polskie szkolnictwo to dziś chaos i upadek. Nie mówię tu tylko o zbliżającym się strajku nauczycieli, bo ten strajk to tylko objaw choroby. Przyczyną jest cały system PiS oparty na braku szacunku i zaufania, na głuchocie na głosy fachowców, na przekonaniu, że oni w PiS-ie są najmądrzejsi, a reszta to gorszy sort. (...) Doprowadzili szkoły na skraj przepaści i nic dalej do nich nie dociera - powiedział lider PO. Dodał, że obecny rząd "zniszczył lasy, stadniny, a dziś upada polska szkoła, służba zdrowia i finanse publiczne".

Zobacz także

Podkreślił, że "zabieranie dzieciom nowoczesnej szkoły to zabieranie im przyszłości". - My dzisiaj będziemy o tę przyszłość walczyć. (...) Nauczycielom należy się podwyżka i gwarantuję, że dostaną 1 tys. zł brutto jak tylko wygramy wybory parlamentarne" - zadeklarował. "Polska szkoła może być najlepsza i najnowocześniejsza na świecie. Tylko z ministerstwa edukacji musi odejść ta żałosna ekipa - obiecywał.

Będzie wotum nieufności wobec szefowej MEN

Szef PO przypomniał również , że „jedynką” PiS w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu dolnośląsko-opolskim będzie szefowa MEN, która - jak powiedział lider PO - "kończy zamykać 7,5 tysiąca gimnazjów w Polsce".

Zobacz także

Ocenił, że wystawienie Zalewskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego dowodzi, że "akcja ewakuacja trwa na całego". "Dzisiaj bardzo wyraźnie mówimy +to nie przejdzie+, Polacy są mądrzy, nie doceniacie ich, pani Zalewska nie da rady uciec do Brukseli, bo po prostu Polacy jej nie wybiorą" - powiedział Schetyna.
- A my najpierw rozliczymy minister Zalewską ze zniszczenia polskiej szkoły. W przyszłym tygodniu PO zgłosi wobec niej w Sejmie (wniosek o) wotum nieufności - zapowiedział Schetyna.

RadioZET.pl/PAP